Saturday , June 6 2020
Lajmi i fundit

Festojnë katolikët: SOT E PREMTJA E MADHE, TË DIELËN PASHKËT

Festa e pashkeve (1)Besimtarët katolik sot shënojnë të Premten e madhe, ditën e mundimit dhe vdekjes së Krishtit.

Sipas traditës, sot ngjyrosen vezët e pashkëve dhe ky është një nga zakonet më të vjetra të të krishterëve.

Sipas besimit të krishterë Jezu Krishti u dënua të enjten, u kryqëzua të premten, ndërsa u ringjallë të dielën.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top