Thursday , February 27 2020
Lajmi i fundit

Gjeografi interesante: ULQINI NË HARTËN E BOTËS TË SHEKULLIT 15

Il mappa mondoHartografi i njohur mesjetar, françeskani nga Venediku, frati Mauro, autor i manuskriptit me hartat në pergamenë dhe kornizën e drurit me emrin “IL MAPPA MONDO”.

Në hartën e botuar në vitin 1459, e cila tregon gadishullin Ballkanik (tabela XXIX), gjendet edhe Ulqini (Dulcig(n)o).

Harta e njohur e fratit Mauro me emrin “Harta e botës” ruhet në Bibliotekën kombëtare në Venedik.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top