Wednesday , January 29 2020
Lajmi i fundit

Histori: SKENDERBEU KISHTE SHTËPI NË ULQIN

skenderbeuMbas lirimit të Krujës (1443), Gjergj Kastrioti Skenderbeu deklaroi se është pasardhës i Ballshajve dhe se dëshiron të zotërojë trojet të cilat u sunduan nga ato.

Kryeqendra e Ballshajve ishte Ulqini, i cili nga viti 1421 deri në 1571 ishte nën sundimin e Venedikut.

Skenderbeu arriti ta sundojë Shëngjinin, ndërsa në Ulqin kishte shtëpi, të cilën mbas vdekjes së tij në vitin 1468 e trashëguan pasardhësit e tij.

5 comments

 1. Skenderbeu e kishte te matruar motren e vet Elenen per Stres Ballshen, nga kjo martes paten femije edhe dy nipa te Skenderbeut; Bojk Ballshen dhe Konstandin Ballshen. E nenkuptohet qe si i jati Skenderbeut Gjon(Hamez) Kastriotta me Gjergj Skenderbeun vizituan Ulqinin se si gjith e dini nga Keshtjella Krujes shifen Dritat e Keshtjelles Ulqinit.
  Në Tetor të vitit 1456, një tjetër trathëti ngjau në radhët e Shqiptarëvet. Bijt e Gjergj Stres-Balshes, nipat Konstandin dhe Bojko Balsha djemt nga motra e Skënderbeut, iu lëshoi Turqve kështjellën e Modricës kundrejt një shume të hollash. Që të dukej sikur kështjella ra nga moskujdesja, ai bashkë me të gjithë garnizonin doli për gjah në një ditë të caktuar, duke i lënë portat hapur, dhe Turqit hynë brenda pa derdhur gjak. Kondtandin Balsha me të vëllanë, Bojko Balshën, u arrestuan dhe u dëbuan në internim diku ne Zadrimen e sotçme.
  e sipas studiusve edhe mundet me kjen AnaMalit pikrisht katundet Kosiq (etmilogjia nga Kosta) edhe Bojk jane ku jane debu nipat e Skenderbeut

  • Turp per ato qe shkruajne per heroin e kombit gjera qe mund ta kuptoi vetem budallai dhe pastaj tq qesh me mendimet qe ka kuptuar e lexuar…Mjaftma se na shperlate trurin
   Lutfi coka

 2. Me siguri se gjaku nuk asht uj ……Tan trima jan ne ulqin

 3. “Gjon (Hamëz) Kastriotta”? Nga na doli tani Hamëz babai i Gjonit? A nuk ishte nipi i Gjergjit Hamzai?

  • Hamza ishte emri turqizuem i Gjonit pas dorzimit me 1431, Keshtu kur i lindi nipi ne Turqi mori emnin e gjyshit kjo sipas Fan Nolit.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top