Tuesday , June 22 2021
Lajmi i fundit

Hoteli “Galeb”: PARA MË SHUMË SE 80 VITE KISHTE SALLËN E LEXIMIT ME XHAM DHE ASHENSORË

GalebKur në vitin 1939 u hap hoteli “Galeb”, me emrin e atëhershëm “KO-OP”, u cilësua si fjala e fundit e arkitekturës.

Ky hotel ishte një nga ndërtesat e rralla moderne në Malin e Zi me gjashtë kate, 66 dhoma, me sallë leximi me xham dhe ashensorë.

Objekti në vitin 1955 u rirregullua dhe u quajt Grand Hotel “Galeb”. Në vitin 1979 u rrënua, por u rindërtua me sukses në fillimin e viteve tetëdhjetë, ndërsa pas privatizimit u shemb.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top