Friday , January 15 2021
Lajmi i fundit

KOS: NË RUMI MBI 400 BESIMTAR

Nga Mitropolija malazeze-bregdetare të Kishës ortodokse serbe kanë deklaruar që të dielën në maje të Rumisë janë mbledhur disa qindra njerëz.

Sipas fjalëve të priftit Jovan Plamenac, më shumë se 400 besimtar kanë marrë pjesë në liturgji në maje të malit.

Ai tha që për këtë ka ndikuar koha e bukur, por edhe ajo çfarë ndodh në media në lidhje me kishën në Rumi.

“Kështu ka ndodhur që të vijnë shumë njerëz që nuk jetojnë në Tivar. Kanë ardhur nga Beogradi vetëm të marrin pjesë në këtë tubim”, tha Pllamenac.

2 comments

  1. Po pse Portali juaj merret me keso lajmesh ju jeni i vetmi portal shqiptar nga mali i zi nese mund tju quajm portal shqiptar se ju jeni ne 2 gjuh ,pra vetem ju shkoni ne favor te shkijeve.Nuk vije kjo pun qe po e bani ju se as njeri portal shqip nuk e favorizon DPS dhe partit tjera por favorizon shqiptar dhe ceshtjen shqiptare.FLM

  2. @Hasan
    Nuk e kuptoj pse mendon qe me kete tekst favorizohen shkijet. Nese ne i mbyllim syt kjo nuk do te thote qe kjo gje nuk ka ndodh. sot jane ngjit ne rumi serbet e kishes pravosllave, pak kohe masi jan ngjitur shqiptaret e ktyre trojeve. pikerisht kjo qe ndodhi sot duhet te na vetdijesoj te punojm me shume per rumi. heren tjeter te organizohemi me mir dhe te shkojme 500 veta. e te gjithe e dijm qe motivi me i mir per shqiptaret eshte inati dhe “mbrojtja” e asaj cka na takon. prandaj, ky eshte tekst shum i mir per ato qe nuk ishin ne rumi, ta kuprojm qe nese ne pritojme mu ngjit ne rumi, ku te paret tane jane ngjitur para 2000-2500 vitesh, ather ka kush nuk priton. dhe pastaj nuk na ka faj kush!

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top