Wednesday , January 20 2021
Lajmi i fundit

LD në MZ: Urim me rastin e 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit

Saubih MehmetiNë këtë periudhë të vështirë që po kalon njerëzimi në të gjithë globin, si pasojë e pandemisë me Virusin Corona, Covid 19, me një kujdes të shtuar dhe pa ceremoni, të gjithë shqiptarët, në trojet e tyre etnike, si popull autokton dhe kudo jetojnë e punojnë nëpër botë, kremtojnë me krenari dhe emocion, festën më të rënësishme të kombit shqiptar, 28 Nëntorin, Ditën e Flamurit Kombëtar.

Kjo datë nuk është e rastësishme, ajo përmbledh ngjarjet më të ndritshme për kombin tonë; 28 nëntor 1443 heroi ynë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu ngriti flamurin kombëtar në kalanë e Krujës. më 28 nëntor të vitit 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin kombëtar në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e Shqipërisë. ndërkaq më 28 nëntor 1955, lindi Komandanti Legjendar, Adem Jashari. Kjo datë edhe shënon pavarësinë e kombit shqiptar.

Me këtë rast, Lidhja Demokratike në Mal të Zi, të gjithë bashkëkombasve në trojet etnike në Mal të Zi,  Shqipëri e Kosovë, Maqedoninë e Veriut e Luginë të Preshevës si dhe në diasporë, ju uron 28 Nëntorin, Ditën e Flamurit dhe pavarësisë së kombit shqiptar? Njëherit, lusim të gjithë shqiptarët kudo që janë e jo vetëm, për një kujdes më të shtuar ta kalojmë me sa më pak pasoja këtë të keqe që i kanoset njerëzimit në tërë botën nga ky virus i rrezikshëm.

Urime!

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top