Saturday , July 4 2020
Lajmi i fundit

Manaferrat: KËNAQËSI E ËMBËL DHE E SHËNDETSHME

KupinaNjë nga kënaqësitë më të mëdha në kohën e fëmijërisë ishte që në gusht të hamë dhe të vjelim manaferra në kaçubat e Ullishtës.

Gjyshja ime thoshte që gati të gjithë pjesët e kësaj bime kanë efekt shërues.

Nga fryti i shijshëm të cilin do ta mblidhnim ajo do të bënte reçel, marmelatë, ëmbëlsira dhe lëng.

Hulumtimet kanë treguar se manaferra, para së gjithash, është e pasur me hekur në formë organike, prandaj veçanërisht rekomandohet për personat që vuajnë nga anemia, fëmijëve, grave shtatzënë…

Manaferra po ashtu forcon imunitetin, pastron gjakun, përmirëson shikimin dhe kujtesën.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top