Wednesday , April 14 2021
Lajmi i fundit

Ministri Bojaniq: SË SHPEJTI SHPIMET E PARA HULUMTUESE NË DETIN TONË

Mladen BojanicMinistri i Investimeve Kapitale Mladen Bojaniq deklaroi se konsorciumi italo-rus Eni – Novatek më 25 mars do të nis shpimet e para hulumtuese të naftës në Mal të Zi.

“Ne jemi optimist të mëdhenj. Presim që Mali i Zi nga kjo punë të ketë benefite të mëdha dhe kjo do të jetë një nga gjërat kryesore e cila do të bëjë që Mali i Zi ta diversifikojë ekonominë e vet, që Mali i Zi mos të varet vetëm nga turizmi dhe shërbimet”, tha Bojaniq.

Organizatat joqeveritare për mbrojtjen e mjedisit jetësor kundërshtojnë projektet e kërkimit të naftës dhe gazit në bregdetin tonë dhe kërkojnë që, njëjtë si në Kroaci, të vendoset moratoriumi në këto kërkime.

One comment

  1. epo e mira esht me dal ne protesta te gjith zonat bregdetare, sidomos nese esht e nevojshme te gjith qytetet e malit te zi, sepse nqs nuk ndalet kjo gje do ket pasoja te medha .

    Jo shpimit te adrfiatikut
    Ne busenje u adriatikom
    No puncture to adriatic

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top