Saturday , September 26 2020
Lajmi i fundit

Në Bibliotekën e Qytetit: MBRËMJE KUSHTUAR PILOTIT RAIF – RAFO GORANA

 

Raif GoranaNë Bibliotekën e Qytetit të premten u mbajt nata e dedikuar pilotit të parë shqiptarë, Ulqinakut Raif – Rafo Gorana (1916 – 1944).

Për jetën e tij folën Dr. Nail Draga, Dr. Gani Karamanaga dhe Faik Nika, ndërsa në emër të familjes Gorana – Abazi folën nipi Raif Gorana, Avdo Gorana dhe Dritan Abazoviq.

Siç u tha, edhe pse partizan Goran u vra në Ulqin më 27 nëntor të vitit 1944 nga ana e pushtetit komunist për arsye se kërkoi që në vendet publike në këtë qytet të valvitet flamuri shqiptar.

Mbrëmjen e organizuan Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi dhe Bashkimi i Krijuesve Shqiptarë në Mal të Zi.

 

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top