Sunday , February 23 2020
Lajmi i fundit

Në Kinë: NËNSHKRUHET MEMORANDUMI I BASHKËPUNIMIT PËR NDËRTIMIN E “KORRIDORIT BLU”

image-c82668a2094ccbbbbdb2778a9666b7364df97ec0cd404055fedeff31a83619d4-V (1)“Pacifik Construction grupi” nga Kina mund të fillojë së shpejti ndërtimin e autostradës Adriatik-Jon nga Shqipëria nëpër Mal të Zi deri në Kroaci, shkruajnë mediet shqiptare.

Siç thuhet, memorandumin për bashkëpunim të mërkurën në qyteti Suxhou në Kini e kanë nënshkruar ministrat e komunikacionit në qeveritë e Malit të Zi dhe Shqipërisë Ivan Brajoviq dhe Edmond Haxhinasto, si dhe drejtori i kësaj kompanie të madhe private kineze Zan Jiehe.

Përndryshe, nënshkrimi i këtij memorandumi është kryer gjatë kohëzgjatjes së Samitit të katërt të shefave të qeverive të vendeve të Evropës qendrore dhe lindore dhe Kinës në kuadër të programit të bashkëpunimit 16+1.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top