Wednesday , February 26 2020
Lajmi i fundit

Në konferencën “Diaspora flet”: MORRI PJESË EDHE NËNKRYETARJA GJONI

Diaspora fletTë dielën në Prishtinë përfundoi konferenca katër ditore “Diaspora flet”, e cila synoi nxitjen e dialogut të strukturuar për të drejtat e diasporës.

Pjesë e kësaj konference, në mes të tjerëve, ishte ministri i Diasporës në Qeverinë e Republikës së Shqipërisë Pandeli Majko, homologu i tij nga Kosova Dardan Gashi, si dhe Edmond Azemi, ministër për marrëdhëniet me diasporën në qeverinë maqedonase.

Në këtë eveniment, si e vetmja përfaqësuese nga Mali i Zi, morri pjesë nënkryetarja e Komunës së Ulqinit Hadixha Gjoni.

Përveç 170 profesionistëve nga fusha të ndryshme nga diaspora, në konferencë ishte i ftuar edhe eksperti i njohur ndërkombëtar për çështje të diasporës Kingsley Aikins, themelues dhe drejtor ekzekutiv i ‘Diaspora Matter’. Ai tregoi shembuj konkret të shteteve që kanë arritur suksese të mëdha në fusha të ndryshme, pikërisht duke shfrytëzuar potencialin e diasporës.

One comment

  1. Mark K.Shkreli

    Ne disa raste kam vene re se shtetet tona nga Diaspora duane “Leket” por jo edhe “Talentin”. Ne nje takim te tille, nje mjek nga Tirana u shprehe: “Ne s’kemi nevoje per dije por per Dollare”.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top