Saturday , February 27 2021
Lajmi i fundit

Në xhaminë „Namazgjah”: MEVLUDI PËR SHPIRT DHE KUJTIM

MevludNë xhaminë kryesore të qytetit në Ulqin, “Namazgjah”, të shtunën në mbrëmje, me rastin e lindjes së profetit Muhamed, paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij të ndershme, është mbajtur Mevludi.

Për jetën e profetit të fundit të Zotit foli kryemami i Ulqinit Ali efendi Bardhi.

Hoxhallarët e Ulqinit kanë recituar pjesët prej Mevludi i mrekullueshëm i hafiz Ali Riza Ulqinakut, është lexuar Kur’ani, salavatet dhe janë kënduar ilahitë.

Xhamia e mbushur plotë ka pohuar që shënimi i lindjes së Muhamedit a.s. është një nga karakteristikat më të bukura të islamit tradicional të Ulqinit duke refuzuar njëkohësisht shpjegimet e paditura që ky është akt i risive.

“Ishte kjo natë për shpirt dhe kujtim”, komentoi një besimtar.

5 comments

  1. Elhamdulilah, video i qelluar. U gjet nje hoxhe ta spjegoi se ne te vertete se cka eshte mevludi. edhe e kategorizoi bukur: As nuk eshte farz, as vaxhib, as sunet. I lumte qe morri guxim ta thonte kete. Keshtu edhe ato qe nuk kane prezentu skane trete gje.

  2. Mevludi eshte kenaqesi, bukuri, lezet. U rikthye kjo tradite e mrekullueshme ne Ulqinin tone! Elhamdulillah!

  3. Nuk mund te ndalohet kjo bukuri, por pak njerezit u hutuan me antipropagande. Tani perseri shkelqen. Elhamdulillah. Selam gjithve!

  4. Ky hoxha e spjegoi tamam se ku e ka “vendin”.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top