Wednesday , November 13 2019
Lajmi i fundit

Nga historia e harapëve të Ulqinit: RIZO SHURDHA NË DUBROVNIK PRITI EDWARDIN E VIII

rizo-dbkLegjendari Rizo Shurdha në rini punoi në Kafenenë e qytetit në Stradun.

Ishte nuskë e këtij qyteti dhe në vitet tridhjetë të shekullit të kaluar i priste mysafirët në hyrje të këtij lokali të njohur.

Ndër të tjerët, harapi i vogël hapi derën e kafenesë edhe mbretit të abdikuar anglez Edwardit të VIII, princit të Uellsit, i cili në gusht të vitit 1936 vizitoi Dubrovnikun.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top