Wednesday , September 23 2020
Lajmi i fundit

Nga shtatori në Ulqin: HAPET FAKULTETI!

Ulcinj, Ulqin, PanoramaKryetari i komunës së Ulqin Fatmir Gjeka do të nënshkuajë nesër me drejtuesit e Fakultetit për studime të biznesit mesdhetar, selia e të cilit është në Tivat, kontratë për bashkëpunim, mëson Portali UL-info.

Me këtë dokument parashikohet që pre shtatorit, gjegjësisht prej vitit të ri shkollor, në Ulqin të hapet paralelja e këtij institucioni të arsimit të lartë për shkollimin e të rinjve në fushën e turizmit nautik dhe veprimtarive të tija përbërëse.

Paralelja e këtij fakulteti ekziston në Tivar dhe e ndjekin rreth 90 studentë.

Në kontratë thuhet që të dy palët do të mundohen që nga viti shkollor 2015/2016 mësimi në këtë fakultet në Ulqin të bëhet edhe në gjuhën shqipe.

2 comments

  1. Fakulltet srbisht ka mujt ulqini me pas qyshkur ma ti mir se ky.par ska qen i marr kush mi leju.cka na duhet,qe isht ntivar ska 100studenta.
    neve na duhet shqip fakullteti,ja srbisht.

  2. Gabim e keni se fakulteti duhet te jet per gjtheken dhe duhet te jet ne gjuhe Angleze, sikurse jan ne zvicer. Por mos harroni se ne zvicer gjuha zyrtare nuk asht anlishtja,prandaj fakultetet jan gjithmon plot.Sepse vijn nga gjitha anet e botes.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top