Thursday , May 28 2020
Lajmi i fundit

Qendra për Kulturë: PREZANTOHET LIBRI PËR DETARINË DHE FAMILJEN PEKU

PekuTë shtunën në Galerinë e mbushur plotë të Qendrës së Kulturës në Ulqin u mbajt përurimi i librit „Detaria e Ulqinit dhe familja Peku“, i autorit kapedan Xhemal Peku.

Bëhet fjalë për Ulqinakët prindërit e të cilit shkuan të jetojnë në Durrës, e i cili përgjithmon ishte i lidhur me vendin e origjinës.

Për librin dhe detarët e njohur të familjes Peku nga Rana, që si përfaqësues më të njohur kishin kapedanin legjendar Shaqir Pekun, folën Hajro Ulqinaku, dr. Gani Karamanaga dhe Cuf Lika, si botues i librit, si dhe anëtarët e familjes.

U organizua edhe program i bukur kulturo – artistik.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top