Thursday , June 20 2019
Lajmi i fundit

Rreziku nga përmbytjet: TË GATSHËM EDHE ANIJET PËR EVAKUIM

Rijeka Bojana, Lumi BunaNë territorin e komunës së Ulqinit këto ditë rrezikojnë përmbytjet. Gjendja gjithnjë e më shumë duket si ajo e vitit 2010.

Siç thonë nga Shërbimi i mbrojtjes dhe shpëtimit, më të rrezikuar janë fshatrat Lisnë Borë dhe Fraskanjel, si dhe grykëderdhja e lumit Buna.

Shtohet që në rast nevoje, janë të gatshme dy anije për evakuim të këtyre qytetarëve nga kjo zonë.

Përndryshe, niveli i Bunës rritet, ndërsa ky trend vazhdon sepse në natën në mes të premtes dhe të shtunës do të rritet era jugore në det.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top