Sami Kraja: Vështrim për dy librat më të reja të Gani Karamanaga

Në bibliotekën time kam një libër të shkruar para 50 vjetësh për monumentet kulturore në Shqipëri, me autor Rrok Zajzi. Por, libri i juaj, ndryshe nga ai, dallohet se ju i keni jetësuar monumentet historike, i keni lidhur me personazhe historikë e bashkëkohës e ata flasin me hollësi për monumentet e një qyteti si Ulqini. E për këtë meritoni përgëzime të veçanta. Kam edhe një album tjetër të Kahraman Ulqinit, i cili rreshton disa fotografi cilësore të Fototekës “Marubi”, por ka pak monumente historike.

Unë, i dashur Gano, dua të shtoj edhe një vlerë tjetër të librit tuaj, pikërisht këndvështrimin e gjerë të monumenteve të kulturës ulqinake. Gjen aty institucione të vjetra, shtëpi karakteristike qytetare, shkolla, kroje, xhami, kisha e të tjera, që nuk di t’i ketë bërë dikush tjetër. Të lumtë!Gani Karamanaga Monumentet

Një mjek i vjetër, i njohur e i nderuar në Shkodër, të cilit unë ia dhuroj me qejf librat e mi e ai i lexon me dëshirë, është shprehur se:

“Ganiu në librat e tij përdor apo përmend shumë emra”.

Nuk e di qëllimin, por shokut tim që ma solli këtë mendim i thashë se po të kisha mundësi e aftësi do t’i rreshtoja në një libër të gjithë emrat e njerëzve të mirë që ka pasur e ka Shkodra. Mua më duket se ti ke arritur që me këtë libër të rreshtosh objekte me vlerë, por edhe shumë njerëz të vlerësuar e të nderuar. Edhe për këtë, ju lumtë! Suksese të mëtejshme!Mullini i eres

Mora edhe librin “Mullini i erës”, i cili, si zakonisht, më pëlqeu për lidhjen e paraqitur estetike, që unë nuk i afrohem me librat e mi Të falënderoj që më kishe vënë emrin si lektor, por unë të kam thënë, unë kam kryer vetëm një detyrim, obligim, për të dhënë një kontribut modest, që për mua është i papërfillshëm. Sidoqoftë, të falënderoj.

Po e përfundoj këtë letër me urimin e bardhë:

“Për shumë vjet e me lumturi e suksese Vitin e Ri 2021!.. Përshëndetje të përzemërta Netes, djemve, nuseve e sidomos nipave tuaj të çmuar.

(Sami Kraja, publicist, shkrimtar nga Shkodra)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuzhina tradicionale: ENCIKLOPEDI ME MBI 300 RECETA TË SHIJEVE TË ULQINIT

Nxënësit vizituan centralin me erë në Mozhur: MBOLLËN EDHE DISA PISHA

Zjarri përfshinë ordinancën private: SHKAKTON DËME TË MËDHA MATERIALE

Ulqin: KODRA E PINJESHIT, FUSHA DHE TYRBJA E HARAPIT
Ulqin: KODRA E PINJESHIT, FUSHA DHE TYRBJA E HARAPIT

Mbi pyllin e Pishave ndodhet kodra e Pinjeshit, me pamje të mrekullueshme në det dhe Kalanë e Ulqinit. Në Ulqin për shekuj me radhë kanë jetuar zezakët të cilët i sollën këtu kusarët dhe detarët e Ulqinit

Ljubitelji kazino igara će ovog puta biti u teškoj situaciji!
Ljubitelji kazino igara će ovog puta biti u teškoj situaciji!

Sigurni smo da je veoma mali broj ljudi na svijetu koji nisu čuli za mega popularnu kazino igru koja nosi ime Aviator! Bilo da ste ljubitelji online kazina, ili ne, pomenuta igra je “zarazila” cijeli svijet,

CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTËN PA RRYMË NJË PJESË E ULQINIT
CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTËN PA RRYMË NJË PJESË E ULQINIT

Nga Sistemi Malazez i Elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të hënën dhe të martën, më 6 dhe 7 dhjetor, në periudhën prej orës 08 deri në 15, pa energji elektrike do të jenë vendbanimet

Gjeka: KRIVOKAPIQ HUMBI BESIMIN, SA MË PARË TË JAP DORËHEQJEN
Gjeka: KRIVOKAPIQ HUMBI BESIMIN, SA MË PARË TË JAP DORËHEQJEN

Kryetari i Partisë Demokratike dhe deputeti në Kuvendin e Malit të Zi Fatmir Gjeka deklaroi se kryeministri i Malit të Zi Zdravko Krivokapiq duhet të jap dorëheqjen. „Ai nuk është në lartësinë e detyrës,

Kuvendi i Malit të Zi: DO TË HETOHET “AFERA MOZHUR”
Kuvendi i Malit të Zi: DO TË HETOHET “AFERA MOZHUR”

Nënkryetarja e Kuvendit të Malit të Zi Branka Boshnjak paralajmëroi inicimin e hetimit parlamentar dhe formimin e këshillit anketues për aferën “Mozhur”. Boshnjak e deklaroi këtë gjë gjatë takimit me djalin