Tuesday , August 11 2020
Lajmi i fundit

Shqiperi: Rama emerohet kryeminister, Meta zgjidhet ne krye te Parlamentit

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka emëruar sot Edin Ramën si kryeministër dhe e ka mandatar për krijimin e kabinetit të tij qeveritar. Rama ka shkuar në orën 09:56 minuta në godinën e Presidencës ku dhe u takua për pak minuta me kreun e shtetit. Nishani i ka dorëzuar Ramës dokumentin ku e ngarkon për formimin e qeverisë së re.
Ashtu si dhe pritej Ilir Meta është zgjedhur Kryetar i ri i Kuvendit të Shqipërisë. Në votim morrën pjesë 137 deputetë, nga të cilët 91 votuan pro kandidaturës së tij. Ndërkohë 45 deputetë votuan kundër dhe një ka abstenuar.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top