Sunday , February 17 2019
Lajmi i fundit

“Shqiptarët për Tivarin”: TË DIELËN VOTONI NUMRIN 6

IMG-a1807d83620cf1dea6d9513c6d201dc1-V

6 comments

 1. Mark K. Shkreli

  !Nga kjo liste dalloj vetem tre emra shqiptaresh!!! Perse thuet “Shqiptaret per Tivarin”?

  • i nderum m.shkreli , perseri lind pyetja perse me kyt ndergjegje nga ana jote? cluan rol nese jan emra musliman e katolik ne listen e shqiptareve? dihet se ne kombin shqiptar dominon feja islame, katolike, ortodokse ka edhe ateiste (te pa fe), ateher nuk esht nevoja te shprehim pjeset negative ndaj bashkekombasit tan. keshtu qe mund ti shprehim ketyre nje fitore (le te jet dicka pozitive).

   • Mark K. Shkreli

    I nderuar i paemer, me vejn keq ta then truc se nuk e kuptoni gjuhen shqipe ose me vetdije doni ta shtrenberoni komentin dhe po, shqetsinin, tim. Ne asnje menyre nukpermenda krishtiane a myslimane, por shqiptare dhe jo-shqiptare, bazuar jo ne emer por ne mbiemer. Hapi syte dhe mendjen. Poashtu, perdor emrin e mos u fsheh mbas ekranit.

    • i nderuar shkreli, nuk jam nga ata persona qe tentojn ta shtremberojn cdo fjali te huaj, gjithsecili i ka paragjykime dhe te drejtat e veta per cdo koment qe veprojm, por pa marre parasysh kur te komentosh shkruaj edhe ti ma qarte qe mos te keqkuptoj kush tjeter, emri esht emer dhe mbiemri esht mbiemer, them se mjerisht dhe plotesisht e vertet qe nje shumic nga mbashkombasit tan jan me mbiemra (mund te themi) te asimiluar, por me kalimin e kohes edhe ato do te rregullohen keshtu qe me e mira per tgjith ne esht qe te jemi te gjith te kenaqur ndaj njerit tjetrit ne cfaredo aspektit pozitiv pa kurrfar urrejtje dhe sa i perket ndaj fshehjes mbas ekranit aty nuk te takon se cfar bej un, keshtu qe rri i qet se kerkush nuk te thot gje. te pershendes.

 2. ILIRI, Ferizaj

  Mund të thuhet që emrat nuk tingëllojn shqip (janë sllavizuar nga regjimi).

 3. Mark K.Shkreli

  Ilir, vertete ajo qe thua, jane sllavizuar nga regjimet (Knjazi, mbreti dhe komunizmi), por tani eshte shyume e lehte te shqiperohen. Problemi eshte mentaliteti i njerezeve. Ju duket se do t’i duane/respektojne me shume sllavet nese mbajne mbiemrat e sllavizuar. Kemi disa raste ne diaspore, qe e paten shqiperua mbiemrin por pas pak kohe e kthyene prap ate me -viq.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top