Sunday , September 27 2020
Lajmi i fundit

Specie të reja të peshkut: TREBISHTI BANOR I RI I DETIT TONË

Riba-TrorepanNë Adriatikun tonë janë shfaqur vitet e fundit specie të reja të peshkut, ndër të cilët është edhe trebishti (Lobotes surinamensis).

Ky është peshk i deteve të nxehta i cili vitin e kaluar u kap edhe në Ulqin.

Ekspertët mendojnë se me rritjen e temperaturës së detit ky peshk do të haset gjithnjë e më shpesh.

Peshqit më të mëdhenj notojnë kryesisht vet, në det të hapur, por hyjnë edhe në gjire dhe grykëderdhje të lumenjve. Pesha maksimale e tyre shkon deri në 19 kilogram.

One comment

  1. Ishalla mushet deti jon me te, shum peshk i mir, i pergjet Arbunit.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top