Thursday , January 28 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Alternativa shqiptare

Feed Subscription

Letër e hapur nga Koalicioni Forca-UDSH-ASH: BINDNI TJERËT TË BASHKOHEMI

camaj-cungu-zenka

Drejtuar opinionit publik mbarëshqiptar si dhe: Presidentit të Republikës së Shqipërisë Z. Bujar Nishani Presidentit të Republikës së Kosovës Z. Hashim Thaçi Kryetarit të Parlamentit të Republikës së Shqipërisë, Z. Ilir Meta Kryetarit të Parlamentit të Republikës së Kosovës, Z. Kadri Veseli Kryeministrit të Qeverisë së Republikës së Shqipërisë, Z. Edi Rama Kryeministrit të Qeverisë së Republikës së Kosovës, Z. ... Read More »

Koalicioni Forca-UDSH-ASH: TË GJITHA VENDIMET ME KONSENSUS

forca-udsh-ash

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes për koalicionin parazgjedhor mes Forcës së Re Demokratike dhe Unionit Demokratik të Shqiptarëve, mbrëmë këtij koalicioni i është bashkuar edhe subjekti i tretë më i madh politik shqiptar në vend, Alternativa Shqiptare. “Nëpërmjet këtij koalicioni, që përfshin tre partitë kryesore shqiptare të Malit të Zi, garantohet fuqizimi i faktorit politik shqiptar në vend duke mundësuar ... Read More »

PB, IQK, FORCA dhe ASH: NUK SHKOJMË NË BISEDIME RRETH QEVERISË KALIMTARE

Klubet e deputetëve të Partisë boshnjake, Iniciativës qytetare kroate, Forcës dhe Alternativës shqiptare kanë refuzuar ftesën e liderëve opozitar për takim të përbashkët në të cilin do të shqyrtohet iniciativa për formimin e Qeverisë eventuale kalimtare të unitetit nacional. Këto parti të popujve pakicë vlerësojnë se çështja e Qeverisë së unitetit nacional nuk mund të jetë prioritet momental i politikës ... Read More »

Ultimatumi i PD-së: GJELOSHAJ TË JAP DORËHEQJE PËR 15 DITË

Fatmir Gjeka, Partia demokratike, Demokratska partija

Këshilli qendror i Partisë demokratike të Fatmir Gjekes ka arritur përfundimin në mbledhjen e mbajtur të dielën në Ulqin që të vendos afat 15 ditor që deputeti i Alternativës shqiptare (ASH) në Kuvendin e Malit të Zi të respektojë marrëveshjen në këtë funksion, mëson Portali UL-info. Në të kundërt, siç është arritur përfundimi, PD do të shkëpus koalicionin me Alternativën ... Read More »

LD dhe PD: DO TË NJOFTOJMË ÇDO ADRESË PËR SJELLJEN E GJELOSHAJT

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Kryetari i Lidhjes demokratike në Mal të Zi (LD në MZ) Mehmet Bardhi i dërgoi, nëpërmjet Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Podgoricë, letër Ministrisë së punëve të jashtme të këtij vend me të cilën hollësisht i ka njoftuar mbi shkeljen e marrëveshjes për rotacion të deputetëve në Kuvendin e Malit të Zi të cilën tash gati tre muaj e ... Read More »

Bardhi: GJELOSHAJ DUHET TË DËNOHET

Mehmet Bardhi

Lideri i Lidhjes demokratike në Mal të Zi Mehmet Bardhi tha se vendimi i deputetit të Alternativës shqiptare në Kuvendin e Malit të Zi Nik Gjeloshaj që të mos jap dorëheqje në këtë funksion dhe të lëshojë vendin është “tentim që me dhunë, fuqi, muskuj dhe mashtrim ta mbajë këtë vend”. Bardhi për Portalin Analitika tha se Gjeloshaj duhet të ... Read More »

Gjeloshaj: NUK TËRHIQEM, BARDHI NUK RRESPEKTOJ MARRËVESHJEN E 2009

Nik Gjeloshaj, Djelosaj

Javëve të fundit në mediume lokale e nacionale, lajme kryesore kanë mundur të lexohen e dëgjohen deklarata nga më të ndryshmet, deri edhe te “analizat politike” në lidhje me të ashtuquajturin rotacion në Parlamentin e Malit të Zi nga përfaqësuesit e Koalicionit Shqiptar, të përbërë nga PD, ASH dhe LD. Edhe pse Alternativa Shqiptare është sulmuar nga së paku tri palë, ... Read More »

Gjeka ftoi Nikën: JEP DORËHEQJE

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Në redaksinë tonë mbërriti kumtesa për opinion e Partisë demokratike të cilën po e publikojmë në tërësi: Partia Demokratike, si partia kryesore e „Koalicionit shqiptar“ eshte e vendosur  qe te rrespektohet me perpikmeri mareveshtja e nenshkruar ndermjet ketij subjekti, Lidhjes Demokrtike ne Mal te Zi dhe Alternatives Shqiptare. Mendojme qe vetem ne kete menyre mund te forcohet koalicioni yne, besimi ... Read More »

Gjeloshaj: SË SHPEJTI DO TË DAL ME QËNDRIM

Nik Gjeloshaj, Djelosaj

Opinioni i gjerë javëve të fundit në portale e mediume të ndryshme pothuajse çdo ditë ka rastin të lexojë shkrime që kanë të bëjnë me marveshjet politike për çështjen e ndarjeve të mandateve të deputetëve nga partitë nacionale në Parlamentin e Malit të Zi. Deklaratat në fjalë që konkretisht kanë të bëjnë me mua, unë personalisht i konsideroj cirk mediatik ... Read More »

Funksionet: NIK GJELOSHAJ FUNKSIONAR I LARTË I MINISTRISË SË ARSIMIT

Nik Gjeloshaj, i cili, siç pranoi vet, është autor i propozimit më të ri për zgjedhjen e statusit të Tuzit, pak kohë më parë është emëruar në funksioni e u.d. të drejtorit të Drejtorisë për arsim të përfaqësuesve të popujve pakicë dhe komuniteteve tjera nacionale të popujve pakicë pranë Ministrisë së arsimit të Malit të Zi. Gjeloshaj është anëtarë i ... Read More »

Scroll To Top