Sunday , January 17 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Bujar Nishani

Feed Subscription

Nishani në Ulqin: VIZITË E SUKSESSHME NË MAL TË ZI

Bujar Nishani

Presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani ka vlerësuar sot në Ulqin se vizita e tij dyditore në Mal të Zi ishte shumë e suksesshme. Ai tha se është i kënaqur me bisedimet të cilat i kishte me drejtuesit malazez dhe paralajmëroi zgjerim të bashkëpunimit të këtyre dy vendeve. Kryetari shqiptar ka përsëritur se Mali i Zi nuk është vetëm fqinj i ... Read More »

Nishani: PAKICAT – URË LIDHËSE

Bujar Nishani

(Deklarata e Presidentit Nishani gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me Presidentin Vujanoviq)   I nderuar zoti President, i dashur Filip, Të nderuar përfaqësues të mediave, Së pari, dëshiroj edhe njëherë ta falenderoj Presidentin Vujanović për fjalët e mira, si dhe t’i shpreh mirënjohjen për mikpritjen dhe atmosferën e ngrohtë e miqësore që na ka krijuar, mua, bashkëshortes sime, si ... Read More »

Pritja në nivelin më të lartë: MALI I ZI DHE SHQIPËRIA VENDE MIKE

Gjukanoviq, Nishani

Mali i Zi dhe Shqipëria janë vende mike dhe marrëdhënia e tyre e ndërsjellët mund të shërbejë si model i fqinjësisë së mirë, me çgjë në mënyrë të konsiderueshëm kontribuojnë në stabilitetin e regjionit, u vlerësuar në bisedimet e zyrtarëve malazez dhe kryetarit të Shqipërisë Bujar Nishanit. Nishani të hënën, ditën e parë të vizitës së tij në Mal të ... Read More »

Vizita: NISHANI FILLOI VIZITËN NË MAL TË ZI, NESËR NË ULQIN

Bujar Nishani

Presidenti i Shqipërisë së bashku me Zonjën e Parë, Odeta Nishani, po zhvillojnë një vizitë shtetërore në Mal të Zi. Vizita realizohet me ftesë të homologut të Tij Z Filip Vujanoviq. Fillimisht të dy Presidentët do të kënë takim kokë më kokë e me pas do të kryesojnë bisedimet dypalëshe të delegacioneve respektive. Kreu i shtetit shqiptar do të ketë ... Read More »

Të martën: KRYETARI NISHANI NË ULQIN

Bujar Nishani

Në fillim të javës së ardhshme, kryetari i Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani vjen në vizitë zyrtare në Mal të Zi, mëson Portali Ul-info. Ai të hënën do të takohet me mikpritësin, kryetarin e Malit të Zi Filip Vujanoviq, si dhe me zyrtarë tjerë më të lartë malazez. Pritet që një ditë më vonë, të martën më 24 mars, kryetari ... Read More »

Presidenca: DEKORIM PËR ILIROLOGUN ALEKSANDËR STIPÇEVIQ

Dekorim

Presidenti i Shqipërisë, Bujar  Nishani vlerësoi kontributin e akademikut dhe ilirologut  arbënesh Aleksandar Stipçeviq me dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, që i jepet personaliteteve shqiptare dhe të huaj për ndihmesë të qenësishme ose kontribut madhor në mbrojtjen, forcimin apo përparimin e faktorit shqiptar kudo në botë. Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i akordoi dekoratën me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi për kontributin dhe ... Read More »

Nishani dekoroi Mujo Ulqinakun: “DEKORATA E ARTË E SHQIPONJËS”

Majo Ulqinaku

Kreu i shtetit shqiptar, Bujar Nishani zgjodhi ditën e ngritjes së flamurit në Vlorë për të nderuar personalitetet e shquara të pavarësisë, si Isa Boletini, Mujo Ulqinakun, Ymer Dishnicen, Mustafa Gjinishin, Qemal Stafën, kryetarin e Konferencës së Pezës, Abaz Kupin, nacionalistët Lepenica dhe Butka, shkruan Shekulli. Në mesazhin drejtuar gjithë shqiptarëve, Nishani u shpreh se kjo ditë është e shënuar ... Read More »

Edin Gjoni: SHQIPËRIA, VEND ME VËLLAZËRI NDËRFETARE

Edin Gjoni

Pak ditë më parë, në New York, Federata Pan Shqiptare Vatra organizoi drekën solemne me rastin e vizitës së Presidentit të Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani. Fjalën përshëndetëse në emër të tri feve e mbajti imam Edin Gjoni, fjalimin e të cilit e përcjellim në tërësi: I nderuari kryetar i Federatës Pan Shqiptare Vatra, njëherazi organizatores së kësaj mbrëmjeje, zotëri ... Read More »

Dita e Flamurit: FESTOHET 101 VJETORI I PAVARSISË

Ceremonitë zyrtare për festimin e 101-vjetorit të Pavarësisë kanë nisur rreth orës 11:00 në qytetin e Vlorës.   Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, Kryeministri Edi Rama, kryetari i Kuvendit Ilir Meta, politikanë nga Kosova dhe Mali i Zi ishin bashkë në ceremoninë e përvitshme të ngritjes së Flamurit në qytetin e Pavaresisë. Ata kanë bërë homazhe në varrin e Ismail Qemalit, ... Read More »

Scroll To Top