Saturday , November 28 2020
Lajmi i fundit

Tag Archives: Dritan Abazoviq

Feed Subscription

Tribuna e URA-së: NE JEMI NË GJENDJE TË NDRYSHOJMË MALIN E ZI

Dritan Abazoviq, URA

Në sallën e mbushur plotë të hotelit “Mediteran” të enjten u mbajt tribuna e parë publike e Lëvizjes qytetare URA në Ulqin. Mbi situatën aktuale politike dhe ekonomike në Mal të Zi dhe në Ulqin folën drejtuesit e këtij grupimi politik: kryetari Zharko Rakçeviq, nënkryetarët Dritan Abazoviq, Bozhena Jellushiq dhe dr. Sherbo Rastoder, si dhe shkrimtari Ballsha Brkoviq. Të mbledhurve ... Read More »

URA: SOT TRIBUNË ME QYTETARË

Omer Bajraktari - URA

Nga Këshilli komunal i URA-së njoftuan se ky grupim politik do të organizojë sot tribunë publike në Ulqin, në hotelin “Mediteran”, me fillim në ora 17. Mbi situatën aktuale politike dhe ekonomike në Mal të Zi dhe në Ulqin do të bisedojnë funksionarët e URA-së: kryetari Zharko Rakçeviq, nënkryetarët Dritan Abazoviq dhe Bozhena Jellushiq, anëtari i Këshillit qendror Ballsha Brkoviq, si ... Read More »

URA: ABAZOVIQ BISEDOI ME SHEFEN E OEBS-it NË MAL TË ZI

Dritan Abazoviq, Dritan Abazovic

Shefja e Misionit të OEBS-it në Mal të Zi, ambasadorja Janina Hrebickova dhe nënkryetari LQ URA Dritan Abazoviq mbajtën takimin në zyrat qendrore të LQ URA dhe shkëmbyen mendimet dhe qëndrimet për situatën momentale politike në Mal të Zi, e cila u cilësua si e komplikuar. Abazoviq i prezantoi ambasadores Hrebickova qëndrimet e veta rreth anëtarësisë së Malit të Zi ... Read More »

Abazoviq: FTESA NË NATO, FILLIMI I FUNDIT TË PDS-së

Dritan Abazoviq

Nënkryetari i URA-së dhe deputeti në Kuvendin e Malit të Zi Dritan Abazoviq ka thënë se do të përkrahë Rezolutën për anëtarësim në NATO, për të cilën do të fillojë sot diskutimi në Parlament. Ai për Portal Analitika tha se anëtarësia në NATO në mënyrë rapide do të përshpejtojë ndryshimin e pushtetit aktual. “Logjika është e thjesht: PDS-së ky pompim ... Read More »

Abazoviq: POLITIKA DISKRIMINUESE E QEVERISJES NË MAL TË ZI

Dritan Abazovic

Deputeti në Kuvendin e Malit të Zi Dritan Abazoviq ka vlerësuar se informata për përfaqësimin e popujve pakicë në organet shtetërore tregon se kemi të bëjmë me politikën e përjashtimit të të gjithë atyre të cilët mbi çfarëdo baze janë të papërshtatshëm për pushtetin. “Në këtë mënyrë rritet padrejtësia dhe popullsia shtyhet në pakënaqësi dhe emigrim”, tha ai. I pyetur ... Read More »

Abazoviq në Vjenë: TUBIMI I BE DHE SHTETEVE TË BALLKANIT NË NIVELIN MË TË LARTË

Dritan Abazoviq, Dritan Abazovic

Nënkryetari i URA-së Dritan Abazoviq do të jetë përfaqësuesi i vetëm i opozitës malazeze në samitin e vendeve të Ballkanit perëndimor dhe Bashkimit evropian (BE) i cili do të fillojë të premten në Vjenë, shkruan “Vijesti”. Samiti në kryeqytetin e Austrisë mbahet nën patronatin e kancelares gjermane Angela Merkel, ndërsa ardhjen e tyre e kanë paralajmëruar shefja e diplomacisë evropiane ... Read More »

Turneu rotari: ULQINAKËT TË SUKSESSHËM NË BUDVË

Dritan Abazoviq

Në Budvë të shtunën është mbajtur Turneu rotari, në të cilin skuadra e Ulqinit ka shënuar rezultate shumë të mira. Kështu Dritan Abazoviq fitoi vendin e parë në ping pong, ndërsa Ilir Harasanit i takoi vendi i dytë në notë. Skuadra e Ulqinit, e udhëhequr nga Dilaver-Cuci Kuqi, po ashtu u rendit lartë në tërheqjen e litarit, duke fituar vendin ... Read More »

Abazoviq: HYRJA NË NATO SHPEJTON NDËRRIMIN E PUSHTETIT

Dritan Abazovic

Deputeti në Kuvendin e Malit të Zi Dritan Abazoviq ka thënë se marrja e ftesës për NATO shpejton procesin e ndërrimit të pushtetit. “Mesiguri që PDS-ja do të tentojë që të gjithë meritat ti marr për vete dhe të përfitojë nga kjo gjë, por kjo mund të jetë vetëm afatshkurte. Besoj që ftesa do të mbërrijë në dhjetor, ndërsa pushteti ... Read More »

Përmirësimi i furnizimit me rrymë: SKUADRAT NËPËR TËRË ULQININ

Rryma, Struja, Ulica 7, Rruga 7

Mbas problemeve të cilat qytetarët e Ulqinit i kishin në furnizim me energji elektrike, si dhe apelit të qeverisjes lokale, skuadrat e Elektroekonomisë së Malit të Zi këto ditë janë aktive nëpër tërë territorin e kësaj komune. Kështu ato sot punuan në rrugën 7, në Plazhin e madh dhe në Shtoj. Pritet që këto masa të ndikojnë në stabilizimin e ... Read More »

CEDEM: ABAZOVIQ NDËR PESË POLITIKANËT MË ME FAMË NË VEND

CEdem

Hulumtimin të cilin në 15 ditët e kaluara e ka bërë Qendra për tranzicion demokratik (CEDEM) ka treguar se nënkryetari i URA dhe deputeti në Parlamentin shtetëror Dritan Abazoviq gjendet në mesin e pesë politikanëve më me famë në Mal të Zi. Abazoviq ka notën mesatare 2,40, ndërsa më mirë të renditur janë vetëm kryetari Filip Vujanoviq (3,14), kryeministri Millo ... Read More »

Scroll To Top