Wednesday , October 21 2020
Lajmi i fundit

Tag Archives: Festa e ullirit

Feed Subscription

Festa e 13 e ullirit: SHPËRBLEHEN ULQINAKËT

Buci

Moti i bukur dhe organizimi i mirë kanë mbledhur sot në Tivarin e moçëm disa mijëra vizitorë nga tërë Mali i Zi në ngjarjen qendrore të Festës së sivjetme të ullirit, të 13 me radhë. Ndër to ishin edhe disa qindra Ulqinak, të cilët kishin arsye për festim. Sepse, shpërblimin për stendën më të bukur dhe çmimin e tretë për ... Read More »

Në Tivar të vjetër: U MBAJT FESTA E 12 E ULLIRIT

Me qindra familje nga Tivari, Budva dhe Ulqini jetojnë nga ullishtaria, kështu që duhet punuar më shumë në mbrojtjen e prodhimit vendas dhe në atë që ky vaj të jetë më konkurrent në treg, është vlerësuar të martën në Tivar, kur u mbajt manifestimi qendror i Festës së 12 të ullirit. Këtë manifestim disaditor e kanë organizuar komuna e Tivarit, ... Read More »

Në Tivar këtë të shtunë: FESTA E ULLIRI

Në Tivarin e vjetër këtë të shtunë do të mbahet festa e ullirit (maslinijada). Këtë manifestim tradicional do ta hap ministri malazez i bujqësisë dhe i zhvillimit rural Petar Ivanoviq. Gjatë programit dyditorë do të prezantohet ekspozita e vajit të ullirit, ullinjve, agrumeve, mjaltit, bimëve mjekësore, suvenirëve, verës dhe ushqimeve tradicionale dhe prodhimeve nga treva e Tivarit. Është paralajmëruar dhe ... Read More »

Scroll To Top