Thursday , July 9 2020
Lajmi i fundit

Tag Archives: Fondi per pakica

Feed Subscription

Sonte në Bibliotekë: PROMOVIM I LIBRAVE TË PROF. USHAKUT

Ruzhdi Ushaku

Sot, më 26 mars 2015, me fillim në orën 19, në Bibliotekën e Ulqinit organizohet përurimi i dy librave më të rinj të prof.dr. Ruzhdi Ushakut “Servantesi në Ulqin” dhe “Gjurmë dhe anëshkrime nga folklori i Ulqinit”. Jeni të mirëseradhur, porosisin nga Biblioteka dhe Fondacioni Lika, i cili i botoi këto vepra të prof. Ruzhdiut. Read More »

Dokumentari i C.Lazos: FILM PËR ULQINAKËT NË DURRËS

Filmi Dokumentar

Në Sallën e madhe të Qendrës kulturore të premten në mbrëmje është mbajtur premiera e pjesës së parë të filmit dokumentar “Familjet ulqinake në Durrës” e artistit të njohur ulqinak Cani Lazoja. Në mënyrë tejet emotive anëtarët e këtij komuniteti, i cili Ulqinin e ka lëshuar në etapa prej 1878-1880, kanë folur mbi kujtimet për atdheun e vet dhe dashurinë ... Read More »

Në Shas: DITA E POEZISË SHQIPE

Kalaja e Shasit, Stari grad Sas

Të shtunën, me 12 tetor,në ora 14.00, në Ulqin do të mbahet manifestimi tradicional letrar, DITA E POEZISË SHQIPE, SHAS-ULQIN 2013. Në këtë manifestim do të marrin pjesë poetë, shkrimtarë, publicistë dhe artistë nga Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi. I ftuari special është poeti dhe prozatori i mirënjohur kosovar, Ibrahim Kadriu. Projekti është përkrahur nga Fondi për mbrojtjen dhe ... Read More »

Komisioni për parandalimin e konfliktit të interesit: KËRKOJNË SHKARKIMIN E LIKES

Këshilli administrativ i Kuvendit të Malit të Zi të mërkurën do të shqyrtoi propozimin e Komisionit për parandalimin e konfliktit të interesit që të suspendoi Basri Liken nga anëtarësia në Këshillin drejtues të Fondit për mbrojtjen dhe realizimin e të drejtave të pakicave. Në deklaratën e Këshillit theksohet që do të shqyrtohet propozimi i Komisionit nga dhjetori i vitit të ... Read More »

Këshilli nacional i shqiptarëve: REFUZOHEN TË DY PROJEKTET

Udhëheqja e re e Këshillit nacional të Shqiptarëve (KNSH) që në fillim të punës së vet do të përballet me probleme financiare. Fondi për pakica para pak kohëve i ka refuzuar të dy projektet të cilat i kanë propozuar nga ky institucion. Bëhet fjalë për projektet lidhur me festimin e Ditës së flamurit dhe Karvani poetik, manifestimet të cilat është ... Read More »

Scroll To Top