Wednesday , October 21 2020
Lajmi i fundit

Tag Archives: Genci Nimanbegu

Feed Subscription

Nimanbegu: NË QEVERI VETËM ME GARANCI TË HUAJA

genci-nimanbagu

Bartësi i listës “Shqiptarët të vendosur” Genci Nimanbegu ka thënë se ky koalicion do të hyjë në qeverinë e re vetëm nëse komuniteti ndërkombëtar do të jetë ndërmjetës në mbylljen e marrëveshjes. “Cilido pushtet i ardhshëm nuk do të marrë përkrahjen tonë pa këtë gjë”, theksoi ai në intervistë për “Vijesti”. Sipas fjalëve të tija, Shqiptarët sot janë shumë më ... Read More »

Forca: VALDANOSI TË KTHEHET PA KOMPROMIS

te-vendosur-per-valdanos

Lidhur me deklaratën e ministrit të turizmit Gvozdenoviq, deputeti Genci Nimanbegu postoi një reagim në faqen tij zyrtare të facebookut. Mbrëmë, gjatë një debati televiziv në TV Vijesti, ministri i Turizmi Gvozdenoviq ka deklaruar se Valdanosi është i shtetit dhe ish-pronarët janë paguar. Më lejoni të bëjë një gjë të qartë! Kthimi i pronave të Valdanosit tek i zoti është një ... Read More »

Nimanbegu: I BRENGOSUR PËR NUMRIN E VOGËL TË SHQIPTARËVE NË POLICI

Genci Nimanbegu

Deputeti i Forcës dhe kryetari i Këshillit nacional të Shqiptarëve Genci Nimanbegu është i brengosur për shkak të numrit të vogël të bashkëkombësve të tij në polici dhe mendon që kjo është pasojë e rezistencës së punësimit të përfaqësuesve të këtij popull. Ai në deklaratë për “Dan” tha se vitin e kaluar janë regjistruar tre Shqiptarë në akademinë policore që ... Read More »

Gjeloshaj dhe Nimanbegu: KËRKOJMË TËRHEQJEN E FJALORIT DHE AMSHA TË KËRKOJË FALJE

Genci Nimanbegu, Nik Gjeloshaj

Deputetët Nik Gjeloshaj dhe Genci Nimanbegu kanë dorëzuar dje në Parlament Propozimin e rezolutës me të cilën, përveç tjerash, kërkohet nga CANU që të tërheq Fjalorin e gjuhës popullore dhe letrare malazeze, ndërsa Qeveria detyrohet që të financojë botimin e korrigjimit. Në Propozimin e rezolutës thuhet se përfaqësuesit e qytetarëve dhe popujve në Kuvendin e Malit të Zi vlerësojnë si ... Read More »

Nimanbegu: PA DËNIME PËR MBAJTJEN E FLAMUJVE TË HUAJ

Genci Nimanbegu

Deputeti i Forcës së re demokratike dhe kryetari i Këshillit kombëtar të Shqiptarëve Genci Nimanbegu ka propozuar ndryshimet e Ligjit për rendin dhe qetësinë publike, me të cilin do të hiqeshin dënimet për mbajtjen e flamujve të shteteve të huaja, shkruan “Dan”. Siç thuhet në arsyetim, ndryshimet i ka propozuar duke përcjell implementimin e këtij ligj, sidomos të nenit 23. ... Read More »

KKSH: SHQETËSOJNË VEPRIMET E ZYRTARËVE TË POLICISË

Genci Nimanbegu

Në redaksinë tonë mbërriti kumtesa kryetarit të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve (KKSH) Genci Nimanbegut të cilën e publikojmë në tërësi. Këshilli Kombëtar i Shqiptareve në Malin e Zi shprehet i shqetësimin dhe dënon ashpër veprimet e zyrtarëve të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Malit të Zi, gjegjësisht Drejtorisë së Policisë Q.S. Tivarë, Filjalit të Sigurisë Ulqin, të cilët kanë ... Read More »

Vendimi i shkallës së parë: FORCA T’I PAGUAJË IQ-SË DHE SINISHTAJT 24 MIJË EURO

Vasel Sinishtaj, Nazif Cungu

Para Gjykatës themelore në Ulqin ka përfunduar kontesti në bazë të padisë të cilën kundër Forcës së re demokratike e kanë dorëzuar Iniciativa qytetare (IQ) nga Tuzi dhe funksionari i lartë i këtij grupimi politik Vasel Sinishtaj. Siç mëson Portali Ul-info, pjesërisht është miratuar kërkesa paditëse në bazë të cilës Forca duhet t’i paguajë rreth 10 mijë euro IQ-së, sa ... Read More »

KKSH: DEFINIMI FYESE DHE SHOVINISTE NË FJALORIN E ASHMZ

Genci Nimanbegu

            Reagim për fyerjet në Fjalorin e Akademisë së Shkencave të Malit të Zi Në emër të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Malin e Zi, dhe në emrin tim personal, edhe njëherë shpreh protestën tonë të fuqishme për shkak të definimeve fyerëse dhe shoviniste, në fjalët që kanë të bëjnë me shqiptarët në Fjalorin e ASHMZ. ... Read More »

KKSH: DËNOJMË ASHPËR DJEGIEN E FLAMURIT TË SHQIPËRISË DHE TË KOSOVËS

Genci Nimanbegu

Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Malin e Zi, shpreh shqetësim të thellë dhe dënon ashpër, shfaqjen e akteve vandale, djegien e flamurit të Shqipërisë dhe Kosovës në Podgoricë, para selive të Ambasadave. Dukuri të tilla nuk janë gjë tjetër përveç akte të shëmtuara, shfaqe të urrejtjes, tregues të mos respektit dhe mos tolerancë ndaj një kombi, prandaj si shoqëri kemi ... Read More »

Forca: NUK PËRKRAHIM ASNJË VENDIM TË GJEKËS

Genci Nimanbegu

Forca e re demokratike lëshoi kumtesën për opinion të cilën e nënshkroi nënkryetari i kësaj parti Genci Nimanbegu. Ish-Kryetari i Komunës z. Fatmir Gjeka ka nis iniciativën dhe ka bërë thirje që më datë 23 shkurt 2016, të mbahet  mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal, mbledhje e cila ishte ftuar nga Kryetari i Kuvendit z.Fuad Haxhibeti më datë 11.02.2016. ku ... Read More »

Scroll To Top