Saturday , January 19 2019
Lajmi i fundit

Tag Archives: Gjeke Gjonaj

Feed Subscription

Gjekë Gjonaj: Më shumë dashuri, respekt e vlerësim për gratë

Gjeke Gjonaj

  Derisa mëngjesin e të martes po kaloja rrugës përballë shkollës së mesme  në Ulqin trotuaret e mbushura me lloj-lloj lulesh e dhuratash më sollën ndërmend festën e 8 marsit, ditën kur gratë duhet të mendojnë për vete dhe për gratë e tjera, të reflektojnë se pa marrë parasysh se cilës kulturë, nacionalitet i takojnë, janë gra dhe janë të ... Read More »

Gjekë Gjonaj: RRUGA E PËRGJAKUR E SHTOJIT

Aksidenti

  Vdekja tragjike e Nua (Toni) Selçaninit në fshatin Shtoj të Ulqinit, është e fundit ndër humbjet e papritura, të befasishme e tronditëse në komunikacionin rrugor, gjegjësisht në rrugën e cila të çon nga Ulqini për në  ishullin Adë, pranë lumit Buna. Jeta e këtij 52 vjeçari, bashkëshort dhe baba i dy fëmijëve, u shua aksidentalisht mbrëmjen e së dielës,rreth ... Read More »

Gjekë Gjonaj: Gjurmues dhe pasqyrues i krenarisë dhe i atdhetarisë shqiptare

Gjeka (2)

(Rreth librave studimorë dhe ndihmesave të Gjekë Gjonajt në fushën e publicistikës në Mal të Zi) Gjekë Gjonaj është tashmë një emër i mirënjohur në gazetarinë e shqiptarëve në Mal të Zi, intervistat, artikujt dhe reportazhet e të cilit për trojet shqiptare në Ulqin e rrethina, në malësinë e Trieshti, Hotit, Grudës, Martinajve të Plavës etj. janë botuar në faqet ... Read More »

Gjekë Gjonaj: FESTIVAL I VLERAVE UNIVERSALE

Festivali

Në fund javën që shkoi qyteti i Ulqinit kishte vërtet një festë të madhe dhe të bukur. Karakteristikë e gjithë kësaj ishte defilimi nëpër qytet i mbi 300 anëtarëve të njëmbëdhjetë ansambleve folklorike nga Ulqini, osova, Maqedonia, Serbia, Turqia, Bullgaria dhe vende të tjera të rajonit si dhe interesimi i dukshëm i popullatës vendase për origjinalitetin e këtyre veshjeve kaq ... Read More »

I.Kallaba: “BIJTË E SHQIPES” I AUTORIT GJEKË GJONAJ

Gjeke Gjonaj

Para pak ditësh nga edicioni i Botimeve Fishta në Lezhë doli libri “Bijtë e shqipes” i autorit Gjekë Gjonaj. Libri është përmbledhje e artikujve publicistikë dhe shkencorë të autorit, por edhe i disa autorëve të tjerë, mbi personalitetet, ngjarjet e rëndësishme dhe tema të tjera nga fusha të ndryshme, që sipas Gjonajt përbëjnë “një pasuri të rëndësishme në ruajtjen e ... Read More »

Gj.Gjonaj: Mbrëmje festive e Gjimnazit “Drita”

Shkolla e mesme Drita

Gjimnazi privat “ Drita”  i qytetit të Ulqinit  të mërkurën e kaluar organizoi një mbrëmje festive në  hotelin “ Mediteran”. Në këtë ceremoni festive  ishin të pranishëm mësimdhënës, nxënës të kësaj vatre të diturisë dhe prindër. Para të pranishmëve fjalën  e mori themeluesi i kësaj shkolle  Hysein Bisha, i cili u dëshiroi mirëseardhje dhe i përshëndeti të pranishmit. Bisha: Në ... Read More »

Gj.Gjonaj: HASAN SALAJ – NJË ÇEREK SHEKULLI PARA MIKROFONIT

Mikrofon, Radio,

Protagonisti i këtij shkrimi  është  emër  që  njihet  në të gjithë Kosovën, dhe jo vetëm.  Atë e bëri  të njohur  gjuha e folur  me theks të përkryer shqip  në Radio  dhe Televizionin e  Prishtinës. Profesionin e folësit  ( spikerit) në këtë institucion  mediatik   e ushtroi me dashuri të madhe plot 25 vjet, për ta vijuar  edhe pesë të tjera  në ... Read More »

Gj.Gjonaj: NJË KUJTESË E SHKURTËR PËR TËRMETIN E VITIT 1979

Hotel Jadran Termeti

36 vjet më parë, më 15 prill të vitit 1979, një tërmet i fuqishëm goditi rajonin e Ulqinit. Referuar të dhënave sezmiologjike të kohës lëkundjet e para u dëgjuan në orën 07:19, e për të vazhduar edhe për disa çaste të tjera. Epiqendra e tërmetit ishte në  Detin Adriatik në mes Ulqinit dhe Tivarit, ku fuqinë e pati nëntë ballë ... Read More »

Gjekë Gjonaj: AKT BURRËROR E FISNIK

11137063_10153121592678991_357478790_n

“Ulqini, qyteti ynë i lashtë e me traditë, nuk ka investuar  shpirtërisht tek  figurat e shquara të shkencës, artit  e kulturës të këtij nënqielli. Prandaj, dëshiroj me dashamirësi, t’ua vë në dijeni autoriteteve vendore që të fillojnë  t’i vlerësojnë  këto autoritete shkencore e kulturore me çmime “Qytetar Nderi” , siç bëjnë të gjitha qytetet me civilizim të lashtë në hapësirën ... Read More »

Gjekë Gjonaj: Mhill Gjuraj në shpirt ka shqiptarizmin

Mhill Gjuraj

Njohja  në Shtoj të Ulqinit Miku  dhe bashkëkombasi im  Tomë Ndue Jaku, atdhetar i dalluar shqiptaro-amerikan  ( që  jeton prej disa dekadash në Nju-Jork)  nëpërmjet postës elektronike  pak ditë më parë më njoftoi se  më ka dërguar disa faqe gazetash  në gjuhën shqipe  që botohen në  Amerikë, në të cilat pasqyrohet jeta ,  veprimtaria   e sukseshme patriotike  dhe kontributi  i ... Read More »

Scroll To Top