Wednesday , October 21 2020
Lajmi i fundit

Tag Archives: Koco Danaj

Feed Subscription

FD: DANAJT TI NDALOHET HYRJA NË MAL TË ZI

Shteti duhet që promotorit të idesë së Shqipërisë së madhe, Koço Danajt, ti ndaloj çdo mundësi të hyrjes në territorin e Malit të Zi, është vlerësuar nga Fronti Demokratik (FD). “Nëse Mali i Zi është shtet i pavarur dhe sovran, ndërsa akti më i lartë ligjor i tij detyron organet kompetente që ta mbrojnë sovranitetin dhe integritetin territorial të tij, ... Read More »

Koço Danaj: PËRSHENDESIM MARRËVESHJEN NË ULQIN

„Lista për Shqipëri Natyrale” përshëndet marrëveshjen midis faktorit politik shqiptar që garanton qeverisjen e qytetit të Ulqinit. Forca e Re Demokratike, koalicioni “Bashkë për të Ardhmen e Ulqinit” dhe Lista Mali i Zi Pozitiv erdhën deri tek marrëveshja dhe kështu fituan shumicën e mandateve në Kuvendin e Ulqinit. Ata së bashku kanë 17 mandate duke siguruar qeverisjen edhe për 4 ... Read More »

Nikolaidis: SHQIPTARËT NË MAL TË ZI ASKUJT NUK KANË NEVOJ TI PROVOJNË ASGJË

Kjo zgjatën me muaj: nuk kalon java, e që portalet më të lexuar të Malit të Zi dhe Serbisë mos ta publikojnë informatën për “Shqipërinë natyrale”, rrezikun e ri i cili paraqitet në regjion. Si frontmen i saj në publik paraqitet Koço Danaj, historian dhe politikan nga Shqipëria, i cili përkujton në Dëshmitarët e Jehovait: atë çka e ofron askush ... Read More »

Abazoviq: DEKLARATAT E DANAJT SHKOJNË NË FAVOR TË PUSHTETIT NË PODGORICË

“Deklaratat e politikanit shqiptar Koço Danaj për projektin e Shqipërisë natyrale shkojnë në favor të koalicionit qeverisës, i cili nuk dëshiron të organizoj referendumin në të cilin qytetarët e Malësisë do të deklaroheshin a dëshirojnë komunë”, mendon deputeti i Malit të Zi Pozitiv, Dritan Abazoviq. Ai për agjencinë Mina tha që është i befasuar “sa hapësirë nga dita në ditë ... Read More »

Qeveria e Malit të Zi për iniciativën e Koço Danajt: KJO NUK ËSHTË POLITIKA E SHQIPËRISË ZYRTARE

Ideja e ndërrimit të kufijve nacional dhe etnik në Ballkan është pjesë e politikës reaksionare nga e kaluara. Sidomos theksojmë faktin që iniciativa për formimin e “Shqipërisë Natyrale” nuk paraqet politikën zyrtare të shtetit fqinj, ka deklaruar Qeveria e Malit të Zi. Siç thuhet  në reagimin e Ministrisë së punëve të jashtme dhe integrimeve evropiane, Mali i Zi dhe Shqipëria ... Read More »

PSD: MARRËDHËNIET E SHKËLQYERA TË MALIT TË ZI DHE SHQIPËRISË

Partia social demokrate e Malit të Zi së bashku me Partinë socialiste të Shqipërisë dhe Lëvizjen socialiste për integrim të Shqipërisë ishte bashkorganizues i konferencës ballkanike të Partisë së socialistëve evropian (PES) e cila u mbajt në Shkodër dhe Budva para disa muajsh, është deklaruar të mërkurën nga PSD e Ranko Krivokapiqit. “Koalicioni i këtyre dy partive mbas zgjedhjeve të ... Read More »

“Vijesti”: EDHE GJEKA KUNDËR „SHQIPËRISË NATYRALE“

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Deputetët e partive nacionale shqiptare në Parlamentin e Malit të Zi Genci Nimanbegu (FORCA) dhe Fatmir Gjeka (Partia demokratike) kanë demantuar deklaratat që propozimi i historianit Koço Danaj për formimin e „Shqipërisë natyrale“ e ka nënshkruar ndonjë anëtarë i Parlamentit të Malit të Zi. Mbasi që këtë gjë të martën e bëri Nimanbegu, Gjeka për „Vijesti“ tha që për këtë ... Read More »

Sinishtaj do ta nënshkruante peticionin për Shqipërinë Natyrale, Nimanbegu jo

Vasel Sinishtaj, Genci Nimanbegu

Kryetari i Iniciativës qytetare Vasel Sinishtaj ka thënë që do ta nënshkruante peticionin për formimin e “Shqipërisë natyrale”, lajmëron RTMZ, ndërsa transmeton Portali “Vijesti”. “Novosti ” i Beogradit ka transmetuar që drejtori i Institutit për parashikime rajonale nga Tirana, Koço Danaj, ka nisur nënshkrimin e peticionit për realizimin e këtij qëllimi, në të cilin, siç pohon Danaj, janë nënshkruar deputetët ... Read More »

Abazoviq: KOÇO DANAJ ËSHTË JOSERIOZ

“Nuk duhet ti marrim me seriozitet deklaratat e Koço Danajt për ‘Shqipërinë natyrale’. Ai nuk arriti as të futet në parlamentin shqiptarë në zgjedhjet e kohëve të fundit”, deklaroi deputeti i partisë Pozitive Dritan Abazoviq. Ai tha që deklaratave të Danajt i kushtohet vëmendje e pamerituar dhe vlerësoi që ato para së gjithash i bëjnë dëm shqiptarëve. “Përfaqësuesit politik të ... Read More »

Scroll To Top