Thursday , January 28 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Komuna e Ulqinit

Feed Subscription

Kuvendi komunal: GJEKA KËRKON MBLEDHJE TË JASHTËZAKONSHME

Fatmir Gjeka Kuvendi

Kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka i dërgoi të premten kërkesën kryetarit të Kuvendit komunal Fuad Haxhibetit që të thërras mbledhjen e jashtëzakonshme, mëson Portali Ul-info. Për këtë mbledhje Gjeka propozoi të diskutohet për shtatë dokumente planifikuese, të cilët paraprakisht kanë kaluar të gjithë procedurat ligjore dhe që presin miratimin. “Për shkak të mosrealizimit të të drejtave të veta ... Read More »

Prokuroria speciale: FORMOHET LËNDA PËR “KINO BAHÇEN”

Kino bahcja, Kino basta, Fama

Prokuroria shtetërore speciale ka formuar lëndën për rastin “Kino bahçja” në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Kjo hapësirë me vlerë, në breg të detit në Ranë, me dekada ishte në pronësi të Qendrës për kulturë. Në prill të vitit të kaluar Gjykata supreme e Malit të Zi ka vendosur që pasardhësve të sipërmarrësit të dikurshëm Lala Zuber t’i kthejë 676 metër ... Read More »

URA: KËSHILLI NË FILLIM TË JAVËS PËR DALJEN NGA PUSHTETI

Dritan Abazoviq, URA

Këshilli komunal i Lëvizjes qytetare URA në fillim të javës së ardhshme do të sjell vendimin përfundimtar për daljen nga koalicioni qeverisës në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Në këtë grupim politik pohojnë se për shkak të obstruksioneve të vazhdueshme të disa partnerëve të koalicionit institucionet e pushtetit janë paralizuar. Në URA vlerësojnë se më e drejtë dhe më efikase do ... Read More »

BECI: NUK JEMI MË PJESË E PUSHTETIT LOKAL, SJELLJA E FORCËS SKANDALOZE

Safet Beci 1

Funksionari i lartë i Lëvizjes qytetare URA dhe nënkryetari në largim i Komunës së Ulqinit Safet Beci tha se kjo parti nuk është më pjesë e pushtetit lokal. “Pushteti nuk funksionon, institucionet janë paralizuar, e çka është më e keqja nuk shoh që dikush merakoset rreth kësaj. Ndoshta kjo lloj situate, mbas të gjithave, na është bërë normale. Thjeshtë e ... Read More »

Gjykata ekonomike: GJYKIMI I PËRSËRITUR PËR RASTIN „PARTIZANSKI PUT”

Privredni sud, Gjykata ekonomike

Gjykatësja e Gjykatës ekonomike në Podgoricë Dijana Raiçkoviiq do të drejtojë në të ardhmen rastin e famshëm “Partizanski put”, mëson Portali Ul-info. Gjykata supreme e Malit të Zi, sipas revizioni të Komunës së Ulqinit, në korrik të vitit të kaluar ka anuluar vendimet e Gjykatës ekonomike dhe asaj të apelit në pjesën e cila ka të bëj me kamatat e ... Read More »

Me rastin e Ditës së Komunës: NOEL MALKOLM QYTETAR NDERI I ULQINIT

Beteja e Lepantos, Bitka na Lepantu

Historiani, shkrimtari dhe publicisti i njohur britanik Noel Malkolm (Noel Malcolm) në fillim të prillit, kur festohet Dita e komunës, duhet të bëhet qytetar nderi i Ulqinit, mëson Portali Ul-info. Akademiku Malkolm nga mesi i vitit të kaluar publikoi librin fascinues „Agents of Empire: Knights, Corsairs, Jesuits and Spies in the Sixteenth-Century Mediterranean World” (Agjentët e perandorisë: kalorësit, kusarët, jezuitët ... Read More »

“Dan”: PARTNERËT E KOALICIONIT TË PDS-SË BLENIN VOTA ME MATERIAL NDËRTIMOR

Millo Gjukanoviq, Milo Djukanovic,  Fatmir Gjeka

Aktivistët e Unionit demokratik të Shqiptarëve, partnerit të koalicionit të PDS-së, kanë organizuar blerjen e votave para zgjedhjeve lokale dhe parlamentare në Ulqin duke i mundësuar votuesve që pak para zgjedhjeve të marrin material ndërtues në një kompani të Ulqinit, ndërsa shpenzimet i ka mbuluar Komuna, thuhet në dokumentet e dorëzuara redaksisë së gazetës “Dan”. Siç thuhet, përgjegjës për gjithçka ... Read More »

Qeveria: JEPET PËLQIMI PËR LOKALITETIN E RI PËR AKVA PARK

Akva park

Ministria e financave e Malit të Zi ka dhënë pëlqimin në kërkesën e Komunës së Ulqinit që të jap me qira afatgjate lokalitetin e ri në Shtoj për ndërtimin e akva parkut, mëson Portali Ul-info. Tani këshilltarët e Kuvendit komunal të Ulqinit duhet të verifikojnë këtë vendim dhe të mundësojnë që sa më parë të nis realizimi i këtij investimi ... Read More »

Kokteji i fundvitit: U SHPALLEN SPORTISTËT, NXËNËSIT DHE PUNONJËSIT E POLICISË MË TË MIRË

Kokteji i fundvitit, Novogodisnji koktel

Në hotelin “Mediteran” sot u mbajt Kokteji tradicional i fundvitit të cilin e organizoi Komuna e Ulqinit. Krykomunari Fatmir Gjeka përshëndeti të pranishmit dhe iu dëshiroi atyre dhe të gjithë qytetarëve të Ulqinit vitin e suksesshëm 2016. Ai shprehu bindjen që në këtë komunë gjatë vitit të ardhshëm do të fillon realizimi i një sërë investimesh. Në këtë manifestim janë ... Read More »

Gjeka: CUNGU PRIVATIZOI FORCËN

Fatmir-Gjeka, Nazif Cungu

Kryetari i Partisë demokratike Fatmir Gjeka ka deklaruar se fajtori kryesor për shkatërrimin e koalicionit në Ulqin është kryetari i Forcës së re demokratike Nazif Cungu dhe disa bashkëpunëtorë të tij të cilët kanë privatizuar partinë. “Cungu është opozita më e madhe vet vetes. Kishte 11 këshilltarë kur u zgjidh kryetar komuna, por për dy vite e gjysmë mandat partia ... Read More »

Scroll To Top