Monday , March 8 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Kraja

Feed Subscription

Gvozdenoviq: ME PHU-në E TIVARIT DO TË RREGULLOHET HAPËSIRA NË RUMI

Crkva na Rumiji

Ministri i zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit Branimir Gvozdenoviq ka thënë se me Planin hapësinor urbanistik (PHU) të Tivarit do të rregullohet planifikimi i hapësirën në maje të malit Rumia. Ai në intervistën dhënë Televizionit të Malit të Zi ka shprehur pritshmërinë që ky dokument më i rëndësishëm planifikues për komunën e Tivarit do të miratohet këtë vit. Sipas fjalëve ... Read More »

KrajaOnline: TIKA – GATI PROJEKTI PËR FURNIZIMIN E KRAJËS ME UJË

Dje në Krajë u organizua manifestimi “Festa e gështenjave 2013” në të cilën ndër të tjerë morën pjesë edhe përfaqësues të Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ndërkombëtar (TIKA). Burime të mirëinformuara nga Bashkësia Lokale e Ostrosit njoftuan portalin KrajaOnline se të hënën me datë 18.11.2013 përfaqësues të Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ndërkombëtar (TIKA)  në mënyrë zyrtare do ... Read More »

EEMZ: KRAJA TË SHTUNEN PA RRYMË

Ostros, Kraje, Krajina

Disa vendbanime dhe fshatra në komunën e Tivarit, për shkak të punimeve në trafo stacione, të shtunën do të jenë pa rrymë elektrike. Siç është lajmëruar nga Elektroekonomia e Tivarit, për shkak të punimeve në trafo stacionin “Ostros”, nga ora 14 deri në orën 19 pa energji elektrike do të mbesin konsumatorët në Ostros dhe Krajë, të cilët furnizohen nga ... Read More »

2009-2013: DITËLINDJA E KATËRT E KrajaOnline.com

Katër vjet me parë, saktësisht me 29.08.2009 në Krajë, nisi punën portali KrajaOnline. Qëllimi i misionit tonë ishte që Kraja të ketë një portal, një dritare të vet në internet, një vend në të cilin gjendja në Krajë të paraqitet ashtu si është, jashtë çdo ndikimi. Gjatë këtyre katër viteve KrajaOnline është munduar të trajtojë problemet që preokupojnë shqiptarët në ... Read More »

Të marten: FESTA E KRAJES 2013

Ostros, Kraja, Krajina

Manifestimi tradicional “Ditët e kulturës dhe të sportit ne Krajë”, ndryshe e njohur si “Festa e Krajës”, ashtu si tani e 20 vite me radhë, nën organizimin e Lidhjes Demokratike në Mal të Zi -dega e Krajes, do të organizohet edhe këtë vit. “Manifestimi FESTA E KRAJES 2013 do të mbahet me datën 13 gusht 2013, të martën. Shkak për ... Read More »

LD në MZ: FESTA E KRAJËS ME 13 GUSHT

Ostros, Kraja, Krajina

Manifestimi tradicional “Ditët e kulturës dhe te sportit ne Krajë”, ndryshe e njohur si Festa e Krajës ashtu si tani e 20 vite me radhë, nën organizimin e Lidhjes Demokratike në Mal të Zi-dega e Krajës, do te organizohet edhe këtë vit. Edhe pse  u njoftua fillimisht se manifestimi i 21 me radhë do të mbahet me 30 korrik, z.Ali ... Read More »

Në Tetovë: BOTOHET FJALORI I TË FOLMËS SË ARBËRESHËVE TË ZARËS

Këto ditë, falë Unionit Gjithëshqiptar “Vëllazërimi ynë” me seli në Tetovë, u botua fjalori arbërisht-shqip-kroatisht, me titull “Fjalori i të folmes së sotme të arbëreshëve të Zarës” i autorit Dr. Kruno Krstiq, përkthyer-shqipëruar nga Mehmet Latifi. Tentativat e shumta për të dalë në dritë ky fjalor nuk dhanë rezultatet e pritura, derisa ra në dorë të veprimtarit të çështjes kombëtare ... Read More »

Prim.dr Gani Karamanaga: AMBULANCA E KRAJËS

Ca plotësime në artikullin i cili është botuar në  numrin e  kaluar të “Kohës javore” nga i nderuaru Ali Gjeçbritaj lidhur me shërbimin shëndetësor në Ostros. Nuk kam asnjë vërejtje, por jam i obliguar që lexuesëve ti tregojë edhe disa gjëra të cilat i takojnë ambulancës së Krajës. I bashkëngjitem mendimit sa i takon doktoreshës Ganimete Hoxha: ajo është një ... Read More »

TIKA: SË SHPEJTI PËRFUNDOJMË DHE UJËSJELLËSIN NË KRAJË

“Deri në fund të këtij viti planifikojmë të realizojmë edhe 4 deri në pesë projekte të ngjashme në Tivar”, deklaroi në Ostros koordinatori i agjencisë për bashkëpunim dhe koordinim ndërkombëtar të Turqisë, TIKA, Biroll Çetin. Kjo organizatë ka pajisur me mjete mjekësore ambulancën e rinovuar në qendër të Krajës, e cila të mërkurën është hapur solemnisht. Çetin tha që TIKA ... Read More »

Ostros: TË MËRKUREN KREMTIMI ME RASTIN E RINOVIMIT TË NDËRTESËS SË AMBULANCËS

Në qendër të Krajës, në Ostros, të mërkurën do të mbahet kremtimi me rastin e rinovimit të ndërtesës së Ambulancës lokale. Në këtë manifestim do të marrin pjesë ministri i shëndetësisë në Qeverinë e Malit të Zi dr Miodrag-Bobo Radunoviq dhe zyrtarët më të lart komunal të Tivarit. Rinovimin e ndërtesës dhe pajisjen e saj me mjete më moderne e ... Read More »

Scroll To Top