Tuesday , June 22 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Mehmed Zenka

Feed Subscription

Negociatat: ZENKA MINISTËR PËR PAKICA?

mehmed-zenka

Në negociatat me mandatarin për formimin e Qeverisë së re Dushko Markoviq, koalicionit “Shqiptarët të vendosur” është thënë se mund të llogarisin vetëm në ministrinë për mbrojtjen e të drejtat të njeriut dhe pakicave, shkruan “Vijesti”. Siç thekson kjo gazetë, këtë resor në Qeverinë e ardhshme me shumë mundësi do ta drejtojë lideri i Unionit Demokratik të Shqiptarëve Mehmed Zenka. ... Read More »

“Vijesti”: NIMANBEGU NË KRYE TË LISTËS SË KOALICIONIT FORCA-UDSH-ASH

udsh-forca-ash

Me marrëveshjen për koalicion trepalësh të cilën të enjten e kanë nënshkruar drejtuesit e Forcës së re demokratike, Unionit Demokratik i Shqiptarëve (UDSH) dhe Alternativës Shqiptare (ASH) është paraparë që kryesuesi i listës në zgjedhjet e ardhshme parlamentare të 16 tetorit të jetë funksionari i Forcës Genci Nimanbegu, shkruan “Vijesti”. Siç shtohet, i dyti në listë do të jetë lideri ... Read More »

Letër e hapur nga Koalicioni Forca-UDSH-ASH: BINDNI TJERËT TË BASHKOHEMI

camaj-cungu-zenka

Drejtuar opinionit publik mbarëshqiptar si dhe: Presidentit të Republikës së Shqipërisë Z. Bujar Nishani Presidentit të Republikës së Kosovës Z. Hashim Thaçi Kryetarit të Parlamentit të Republikës së Shqipërisë, Z. Ilir Meta Kryetarit të Parlamentit të Republikës së Kosovës, Z. Kadri Veseli Kryeministrit të Qeverisë së Republikës së Shqipërisë, Z. Edi Rama Kryeministrit të Qeverisë së Republikës së Kosovës, Z. ... Read More »

Koalicioni Forca-UDSH-ASH: TË GJITHA VENDIMET ME KONSENSUS

forca-udsh-ash

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes për koalicionin parazgjedhor mes Forcës së Re Demokratike dhe Unionit Demokratik të Shqiptarëve, mbrëmë këtij koalicioni i është bashkuar edhe subjekti i tretë më i madh politik shqiptar në vend, Alternativa Shqiptare. “Nëpërmjet këtij koalicioni, që përfshin tre partitë kryesore shqiptare të Malit të Zi, garantohet fuqizimi i faktorit politik shqiptar në vend duke mundësuar ... Read More »

Zenka: HARRUAN PLATFORMËN MBASI RREGULLUAN POZICIONET E VETA NË QEVERI

Mehmed Zenka

Kryetari i Unionit demokratik të Shqiptarëve Mehmed Zenka ka deklaruar se ligji ekzistues zgjedhor degradon të drejtat e përfaqësuesve të këtij komuniteti nacional në krahasim me periudhën kur ato kishin njësi të veçantë zgjedhore. Ai, siç transmeton Koha javore, e përjavshmja në gjuhën shqipe në Mal të Zi, kritikoi partitë nacionale shqiptare që nuk arritën të bëjnë platformë të përbashkët ... Read More »

Zenka: PËR ULQININ VENDOSET DIKU TJETËR

Mehmed Zenka

Kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve Mehmed Zenka ka thënë se kjo parti që para një viti ka propozuar krijimin e koalicionit të gjerë i cili do ta nxirrte qytetin nga humnera në të cilën ndodhet. “Në vend të marrëveshjes partitë në pushtet vetëm në mënyrë deklarative punojnë për tejkalimin e krizës. Jemi dëshmitar të akuzave të pakëndshme të anëtarëve ... Read More »

Komuna, KKSH, UDSH, URA, Shkreli, LD në MZ: URIME FESTËN E KURBAN BAJRAMIT

Xhamia, Dzamia

Kam nder dhe kënaqësinë që në emër të Komunës së Ulqinit dhe në emrin tim personal të gjithë besimtarëve të besimit islam tua uroj Festën e Kurban Bajramit. Uroj që kjo festë të përcillet me dashuri, respekt, solidaritet dhe vullnet të mirë! Paçi gëzim dhe mirëqenie përgjatë vitit në vazhdim! Qofshi të gëzuar gjithmonë! Gëzuar Bajramin ! Të nderuar besimtarë të fesë ... Read More »

Zenka: QEVERISJA TREVJEÇARE E MJEGULLSHITËSAVE

Met Zenka

Kem pas rastin para disa ditëve nëpërmjet medieve të përcjellim pushtetin aktual  duke festuar një vjetorin e ushtrimit të pushtetit. Me të drejtë  shtrojmë pyetjen: Çka festojnë  këta zotëri? Zotërinjtë e lartë përmendur lirisht mundnin të festojnë tre vjetorin e ushtrimit të pushtetit, sepse tash tre vite edhe ushtrojnë pushtet. Çka festojnë këta zotëri? Mos ndoshta festojnë tre vite të ... Read More »

8.marsi: GJEKA, NIMANBEGU DHE ZENKA UROJNË GRATË

Kryetari i Komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka uron të gjitha gratë, nënat, motrat dhe vajzat me rastin e Festës së tyre, 8 marsit, nëpërmjet një mesazhi në të cilin theksohet: “Në këtë ditë të shënuar dëshiroj të përcjell urimet më të përzemërta për të gjitha gratë, nënat e motrat për festën e tyre. Nderim për kontributin Tuaj të gjithanshëm e të vazhdueshëm. Në emrin tim dhe në emër të Komunës ... Read More »

DN: SHQIPTARËT FESTUAN PA EUFORI

Zenka, Nimanbegu

Shqiptarët në Mal të Zi e kanë festuar Ditën e djeshme të flamurit pa eufori festuese, shkruan “Dnevne novine”. Kryetari i Këshillit kombëtar të Shqiptarëve në Mal të Zi Genci Nimanbegu ka thënë që Shqiptarët kanë të drejtë kushtetuese të shënojnë festat e veta kombëtare, gjë që edhe bënë. Nëse kjo i pengon dikujt, atëherë kjo është vetëm problemi i ... Read More »

Scroll To Top