Friday , August 23 2019
Lajmi i fundit

Tag Archives: Nato

Feed Subscription

Në Parlamentin shqiptar: NJËZËRI PËR ANËTARSIMIN E MZ NË NATO

Meta - Pajovic

  Kuvendi i Shqipërisë miratoi anëtarësimin e Malit të Zi në NATO. Me 109 vota, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, deputetët votuan për miratimin e dokumenteve përkatës të Aleancës, ndërsa në seancën plenare ishte i pranishëm edhe kryetari i Parlamentit të Malit të Zi, Darko Pajoviç, raporton Shekulli. Pajoviqi falënderoi Kuvendin e Shqipërisë për votimin. Disa nga deputetët kërkuan, në ... Read More »

Abazoviq: FTESA NË NATO, FILLIMI I FUNDIT TË PDS-së

Dritan Abazoviq

Nënkryetari i URA-së dhe deputeti në Kuvendin e Malit të Zi Dritan Abazoviq ka thënë se do të përkrahë Rezolutën për anëtarësim në NATO, për të cilën do të fillojë sot diskutimi në Parlament. Ai për Portal Analitika tha se anëtarësia në NATO në mënyrë rapide do të përshpejtojë ndryshimin e pushtetit aktual. “Logjika është e thjesht: PDS-së ky pompim ... Read More »

Abazoviq: HYRJA NË NATO SHPEJTON NDËRRIMIN E PUSHTETIT

Dritan Abazovic

Deputeti në Kuvendin e Malit të Zi Dritan Abazoviq ka thënë se marrja e ftesës për NATO shpejton procesin e ndërrimit të pushtetit. “Mesiguri që PDS-ja do të tentojë që të gjithë meritat ti marr për vete dhe të përfitojë nga kjo gjë, por kjo mund të jetë vetëm afatshkurte. Besoj që ftesa do të mbërrijë në dhjetor, ndërsa pushteti ... Read More »

Shkrela: PËR NATO NEVOJITET FUSHATË MË AKTIVE E QEVERISË

Luigj Shkrela, Ljuidj Skrela

Deputeti i Partisë demokratike të socialistëve dhe anëtari i Këshillit për mbrojtje dhe siguri Luigj Shkrela ka deklaruar se Qeveria e Malit të Zi do të jetë më aktive në këtë vit në fushatën e promovimit të integrimeve atlantike. “Është e qartë se shumica e qytetarëve tanë nuk është e kënaqur me angazhimin e Malit të i në NATO. Qeveria ... Read More »

Hulumtimi i CEDEM: SHQIPTARËT MË SË SHUMTI PËR NATO

Cedem 1

Qendra për demokraci dhe të drejtat e njeriut (CEDEM) në fund të shtatorit ka kryer hulumtimin e madh për përkrahjen e qytetarëve të Malit të Zi për anëtarësim të këtij vendi në NATO. Nga ky hulumtim shihet qartë që Shqiptarët bindshëm më së shumti dëshirojnë që Mali i Zi të anëtarësohet në këtë aleancë ushtarake-politike. Sipas hulumtimit të CEDEM, 75,9 ... Read More »

Kuvendi: LIGJËRATË MBI NATO-në

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Në Sallën e madhe të Kuvendit komunal të Ulqinit sot është organizuar seminari me temë “Integrimi i Malit të Zi në NATO”. Ligjërues në këtë temë ishin admirali i ushtrisë sllovene Renato Petriq dhe koloneli dr Mehmedin Tahiroviq, si dhe ambasadori i Republikës së Turqisë në Mal të Zi Mehemet Nijazi Tanilir. Në këtë tubim kanë marrë pjesë politikanët, këshilltarët, ... Read More »

Drejtuesit e PDS-së në Ulqin: FOLËN PËR NATO

Tarzan Millosheviq, Tarzan Milosevic

Drejtori politik i partisë demokratike të socialistëve Tarzan Millosheviq dhe anëtarja e Kryesisë së PDS-së Sanja Vllahoviq kanë folur në Ulqin me anëtarët e Këshillit komunal të PDS-së në Ulqin, të organizuar në kuadër të Planit të veprimit të fushatës së PDS-së mbi anëtarësimin e Malit të Zi në NATO. Millosheviq tha që anëtarësia në NATO nuk është vetëm anëtarësi ... Read More »

Ku ishin sot udhëheqësit e Shqiptarëve: NË TAKIM PËR NATO

Djukanovic, Krivokapic, Cungu, Zenka, Gjeka

Me iniciativën e kryetarit të Qeverisë së Malit të Zi dhe kryetarit të Partisë demokratike të socialistëve Millo Gjukanoviq sot në Qeveri është organizuar takimi i drejtuesve të partive politike të koalicionit qeverisës, është deklaruar për Portalin Analitika nga Qeveria. Në takimin, të cilin e ka udhëhequr kryeministri Millo Gjukanoviq, ishin të pranishëm kryetari i partisë Socialdemokrate Ranko Krivokapiq, kryetari ... Read More »

MINISTRI IVANOVIQ: NATO në Valdanos

Ministri i bujqësisë dhe zhvillimit rural në Qeverinë e Malit të Zi Petar Ivanoviq, deklaroi  që së shpejti do të fillojnë negociatat me NATO-n me qëllim revitalizimin e ullishtës në Valdanos. “Aleanca e Atlantikut të Veriut nuk është vetëm organizatë ushtarake, por në kuadër të saj ka edhe segmente tjera që mund të jenë të dobishme, në mes tjerash edhe ... Read More »

Scroll To Top