Thursday , December 3 2020
Lajmi i fundit

Tag Archives: Nik Gjeloshaj

Feed Subscription

“Vijesti”: NIMANBEGU NË KRYE TË LISTËS SË KOALICIONIT FORCA-UDSH-ASH

udsh-forca-ash

Me marrëveshjen për koalicion trepalësh të cilën të enjten e kanë nënshkruar drejtuesit e Forcës së re demokratike, Unionit Demokratik i Shqiptarëve (UDSH) dhe Alternativës Shqiptare (ASH) është paraparë që kryesuesi i listës në zgjedhjet e ardhshme parlamentare të 16 tetorit të jetë funksionari i Forcës Genci Nimanbegu, shkruan “Vijesti”. Siç shtohet, i dyti në listë do të jetë lideri ... Read More »

LD në MZ: RESPEKTONI MARRËVESHJEN – LIRONI MANDATIN E DEPUTETIT

lidhja-demokratike-ne-mal-te-zi

Shkresë – kërkesë partisë Alternativa Shqiptare, kryetarit Gjergj Camaj, nënshkruesit të Marrëveshjes parazgjedhore Lidhja Demokratike në Mal të Zi, kryetari M. Bardhi, para disa ditësh bëri edhe një prej tentativave, siç po duket të fundit, për të shpëtuar atë çka mund të shpetohej nga Koalicioni Shqiptar, të cilin në mënyrë të njëanshme dhe brutale e theu dhe e shkeli Alternativa ... Read More »

Gjeloshaj dhe Nimanbegu: KËRKOJMË TËRHEQJEN E FJALORIT DHE AMSHA TË KËRKOJË FALJE

Genci Nimanbegu, Nik Gjeloshaj

Deputetët Nik Gjeloshaj dhe Genci Nimanbegu kanë dorëzuar dje në Parlament Propozimin e rezolutës me të cilën, përveç tjerash, kërkohet nga CANU që të tërheq Fjalorin e gjuhës popullore dhe letrare malazeze, ndërsa Qeveria detyrohet që të financojë botimin e korrigjimit. Në Propozimin e rezolutës thuhet se përfaqësuesit e qytetarëve dhe popujve në Kuvendin e Malit të Zi vlerësojnë si ... Read More »

Gjeka: REKOMANDIM GJELOSHAJT TË VOTOJË PRO BESIMIT TË QEVERISË

Fatmir Gjeka, Nik Gjeloshaj

Kryetari i Partisë demokratike dhe kryekomunari i Ulqinit Fatmir Gjeka ka deklaruar se deputetit në Parlamentin shtetëror të zgjedhur nga lista e koalicionit që ai e udhëhoqi, Nik Gjeloshajt, iu rekomandua që të votojë pro besimit të Qeverisë së Malit të Zi. „Jemi të bindur që në këtë mënyrë i kontribuojmë stabilitetit dhe nevojës së vazhdimit të dialogut parlamentar“, tha ... Read More »

Krivokapiq: TË RESPEKTOHEN TË DREJTAT E SHQIPTARËVE, TË FORMOHET KOMUNA E TUZIT

SDP

Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi dhe i Partisë socialdemokrate Ranko Krivokapiq ka deklaruar se shteti në periudhën e kaluar nuk ka respektuar deri në fund pozicionin, statusin dhe të drejtat e popullit shqiptar i cili dha kontribut kyç në ndërtimin e Malit të Zi multietnik dhe multikonfesional, ne rinovimin e pavarësisë malazeze dhe perspektivës së saj evropiane dhe ... Read More »

Abetarja: NDARJA SOLEMNE NË SHKOLLAT E ULQINIT

Abetarja

Në shkollat fillore të enjten u organizua ndarja solemne e abetareve të gjithë nxënësve të klasës së dytë të cilët mësimin e ndjekin në gjuhën shqipe. Abetaret fëmijëve solemnisht ia dorëzuan drejtori gjeneral i Drejtorisë për arsim të popujve pakicë dhe komuniteteve tjera nacionale në Ministrinë e arsimit Marash Dukaj, kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka dhe deputeti Nik ... Read More »

Aneksi 2: ÇUNMULAJ, NIKA DHE ZENKA REFUZUAN TË JENË TË PRANISHËM NË NËNSHKRIM

Milo Djukanovic, Nazif Cungu, Forca, DPS

Edhe pse dje lideri i Forcës së re demokratike Nazif Cungu nënshkroi Aneksin 2 të Marrëveshjes për koalicionin paszgjedhor me PDS-në në emër të koalicioni “Forca për bashkim”, dy përfaqësueset tjera të këtij koalicioni paszgjedhor, Iniciativa qytetare nga Tuzi dhe Lëvizja qytetare “Perspektiva” e Amir Hollajt, nuk ishin të pranishëm gjatë këtij akti. Drejtuesi i Iniciativës qytetare Maliq Çunmulaj refuzoi ... Read More »

“Vijesti”: PARTITË SHQIPTARE E PËRKRAHIN LIGJIN E PLAÇKITJES

Genci Nimanbegu, Nik Gjeloshaj

Propozimi i Ligjit për eksproprijim të Qeverisë së Malit të Zi për momentin nuk ka përkrahjen e shumicës në Parlamentin shtetëror, shkruan “Vijesti”. Siç thuhet, aktin në fjalë e përkrahin PDS-ja dhe partitë shqiptare, që janë gjithsej 32 deputet. Shumica e nevojshme për votimin e këtij ligji në Kuvendin e Malit të Zi është 41. Qeveria ka propozuar plotësimet e ... Read More »

“Dan”: CUNGU, ZENKA DHE GJELOSHAJ U TAKUAN ME GJUKANOVIQIN

Millo Gjukanoviq, Milo Djukanovic

Kryetari i Forcës Nazif Cungu, lideri i Unionit demokratik të Shqiptarëve (UDSH) Mehmet Zenka dhe deputeti i Alternativës shqiptare Nik Gjeloshaj janë takuar të hënën në Podgoricë me kryeministrin dhe shefin e PDS-së Millo Gjukanoviq, por prapë nuk fituan afatet konkrete deri kur kërkesat e tyre do të plotësohen, shkruan “Dan”. Sipas asaj çfarë mëson kjo gazetë, temat kryesore të ... Read More »

Bardhi rreth mandatit: DUHET TË VENDOS AMBASADA E SHQIPËRISË

Mehmet Bardhi

Kryetari i Lidhjes demokratike në Mal të Zi Mehmet Bardhi i dërgoi shkresë ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Podgoricë duke kërkuar nga ajo që aktivisht të kyçet në kontestin me Alternativën shqiptare ASH dhe të ndihmojë që Nik Gjeloshaj t’ia lëshoi ati mandatin e deputetit. Ai për “Dan” tha që është i detyruar të dorëzojë padinë kundër Gjeloshajt për ... Read More »

Scroll To Top