Sunday , January 17 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Panairi i librit ne Ulqin

Feed Subscription

Panairi i librit – Ulqin 2014: PROGRAMI I MANIFESTIMIT

Gati 50 botues do të jenë prezentë gjatë ditëve të Panairit të librit në Ulqin ose do të dërgojnë botimet e tyre më të mira të përfaqësuara nëpërmjet agjencive të shpërndarjes së librit, është kumtuar Portalit Ul-infi nga organizatorët. Në këtë eveniment kulturor parashikohet të ekspozohen dhe të ofrohen për shitje mbi 4000 tituj librash, nga të cilat mbi 400 ... Read More »

Princ Nikolla Petroviq: ADA ËSHTË PARAJSË

“Isha në parajsë. Në parajsë dua të kthehem. Faleminderit”, e ka shkruar në librin e përshtypjeve të mysafirëve të Adës princi malazias Nikolla II Petroviq Njegosh. Ai kah fundi i javës së kaluar ka qëndruar në këtë ishull magjepsës dhe është mrekulluar me bukurin e tij dhe me mirësjelljen e stafit në Adë. Ishte e parashikuar që Nikolla II me ... Read More »

Në Ranë: FILLOI PANAIRI I 13 I LIBRIT

Plazhi i vogel, Mala plaza, Panorama

Në Plazhin e vogël të Ulqinit të dielën në mbrëmje filloi Panairi i 13 i librit. Në këtë manifestim tradicional në rreth tridhjetë stenda botimet e veta  i prezantojnë shtëpitë botuese nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi. Edhe pse ishte e paralajmëruar që në hapjen solemne do të marrin pjesë pretenduesit  e fronit të Malit të Zi dhe ... Read More »

Panairi i librit në Ulqin: NË HAPJE PRINC LEKA II ZOGU

Në hapjen solemne të Panairit të 13 të librit në Ulqin do të jetë i pranishëm pretenduesi për fronin shqiptarë, princi Leka i II Zogu, jozyrtarisht mëson Ul-info. Princ Leka (31) është djali i Leka I dhe nipi i mbretit shqiptarë Ahmet Zogut. “Lartë madhëria e tij, mbreti shqiptarë”, siç ka qejf ta quaj veten, është i lindur në Afrikën ... Read More »

Panairi i 13 i librit: HAPJA SOLEMNE TË SHTUNËN

Të shtunën, me 10 gusht, në Plazhin e vogël të Ulqinit solemnisht do të hapet Panairi i 13 i librit. Këtë manifestim tashmë tradicional e organizon Qendra kulturore, me përkrahjen e komunës së Ulqinit. Është paralajmëruar që në panairin e sivjetmë do të marrin pjesë shtëpitë botuese nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi. Panairi do të zgjas deri ... Read More »

OT: TURISTË MË SHUMË, PAGESA E TAKSËS MË E DOBËT

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Sipas të dhënave të Organizatës turistike, në rivierën e Ulqinit pushojnë gjashtë për qind më shumë mysafirë sesa në të njëjtën periudhë vitin e kaluar, por pagesa e taksës së banimit është më e ulët për katër për qind. Funksionarja e këtij institucion Emina Dervishi, tha që vendosja e punkteve turistike ishte vendim i mirë. “Ato na ndihmuan në punë, ... Read More »

Panairi i librit: PËR TË 13 HERË NË RANË

Panairi i librit, Sajam knjiga

“Panairi i librit” këtë vit do të mbahet në fund të korrikut dhe fillim të gushtit në Ranë, mëson portali UL-info. Ky manifestim organizohet për të 13 herë dhe tashmë është bërë tradicional. Organizatorët, komuna e Ulqinit dhe Qendra kulturore, presin që këtë vit në panair do të mblidhen më shumë botues nga vendi dhe jashtë se sa vitin e ... Read More »

Scroll To Top