Monday , March 8 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Plazhi i madh

Feed Subscription

Vendimi: TREGU NË PLAZHIN E MADH

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Prej të shtunës së ardhshme tregu (pazari i shkodranëve) në Ulqin do të jetë në Plazhin e madh, mëson Portali Ul-info. Kjo hapësirë tek restoranti “Sole mio” për një periudhë të shkurtë, në fund të viteve tetëdhjetë, u shfrytëzua si treg ushqimor. Siç shkruan “Dan”, tregu i dikurshëm në vendbanimin Totosh është mbyllur me vendim të kompanisë “Cungu&Co”, e cila ... Read More »

Qeveria: DINAT DHE PYJET NË PLAZH TË MADH JANË TË RREZIKUARA

Plazhi i madh, Velika Plazha

Pjesë më të rrezikuara të bregdetit janë dinat ranore në Plazh të madh me fragmentet e mbetura të pyllit me lis shkodran në pjesën e pasme të saj, thuhet në Strategjinë nacional të menaxhimit integral të zonën bregdetare të Malit të Zi. Theksohet po ashtu se fauna e shpendëve e cila është e lidhur me këto habitate është e rrezikuar ... Read More »

Memorandumi: NJË HAP MË AFËR KOMPLEKSIT SPORTIV NË PLAZHIN E MADH

Fudbalski centar

Në Podgoricë të enjten është nënshkruar Memorandumi i bashkëpunimit në mes Agjencisë për promovimin e investimeve të huaja (MIPA) dhe Qendrës Barter. Kjo kompani më herët ka deklaruar se dëshiron të ndërtojë kompleksin sportive në Plazhin e madh në Ulqin, ku ka blerë pronë me sipërfaqe prej 50.000 metër katror. Nga Qendra Barter thonë se tani presin vetëm miratimin e ... Read More »

Në Plazhin e madh: TUBIMI I PRODHUESVE TË PAJISJEVE PËR KITESURFING

Kite-2

Në Ulqin këto ditë po mbahet takimi tradicional i përvjetshëm i kompanive nga 33 vende, nga të gjithë kontinentet botërore, të cilët prodhojnë pajisjet për kitesurfing. Ato janë të vendosur në hotelin “Laguna” në Shtoj, ndërsa po bëjnë hulumtimin e hapësirës së Plazhit të madh në plazhin “Safari”. Vitet e fundit Plazhi i madh, për shkak të karakteristikave të veta ... Read More »

Problemet në sezon: BAGËTIA NË RRUGËN E SHTOJIT

Lopa, Krava, Stoj

Çdo vit i njëjti muhabet, pasojat e njëjta, sjellja e njëjtë: në lajmin se dikush humbi jetën nga goditja e bagëtisë në magjistral, vetëm ulen krahët. Rasti i fundit nga një sërë rastesh tragjike, para tre netëve, kur në Shtojin e epërm humbi jetën motoristi 48 vjeçar nga Tivari, ishte vërejtje e hidhur për të gjithë ne. Tani ndoshta është ... Read More »

Skobiq: ULQINI NË TOP 5 DESTINACIONE NË BOTË PËR KITESURFING

Dolcinium Kite surf

Instruktori dhe bashkëpronari i “Dolcinium kitesurf shkollës” Nemanja Skobiq ka thënë se Plazhi i madh i Ulqinit është destinacion ideal për kitesurfing. “Ulqini në disa vitet e kaluara është bërë destinacion i njohur botëror për kite surf, gjë që mund lehtësisht të konkludohet në bazë të numrit të praktikuesve i cili në mënyrë të vrullshme rritet nga viti në vit”, ... Read More »

Në Plazh të madh: SHPËRTHEN ZJARRI AFËR COCO BEACH-it

Zjarri,  Pozar

Të dielën, rreth orës 14, shpërtheu zjarri i madh tek plazhi i njohur Coco Beach në Plazhin e madh. Në vendngjarje erdhën shpejt përfaqësuesit e Shërbimit të mbrojtjes dhe shpëtimit, të cilët me pesë makina po tentojnë të fikin zjarrin. Zjarrfikësve i ndihmojnë vendasit dhe turistët, por aksioni e vështirëson era e cila frynë gjithmonë në Plazhin e madh gjatë ... Read More »

Në Plazhin e madh: MBYTET RUSJA

Plazhi i madh, Velika plaza, Rana, Deti

Svetllana Ivanova (60) nga Rusia është mbytur të martën në Plazhin e madh, shkruan “Pobjeda”. Trupin e saj e vërejtën shpëtimtarët në afërsi të plazhit “Kopakabana”. Ato tentuan të bëjnë reanimimin , por ishte tepër vonë. Trupi i Ivanoves është dërguar për obduksion në Podgoricë. Read More »

Qeveria: MBROJTJE SPECIALE PËR GJASHTË LOKALITETE NË ULQIN

Qeveria e Malit te Zi, Vlada Crne Gore

Qeveria e Malit të Zi ka publikuar listën me 32 zona potenciale Emerald të cilët kanë nevojë për mbrojtje speciale, në radhë të parë të botës bimore dhe shtazore. Në listë të zonave potencialisht të mbrojtura, e cila është publikuar në faqen e Këshillit të Europës, gjenden edhe gjashtë lokalitet në komunë të Ulqinit: Plazhi i madh, Kriporja, Liqeni i ... Read More »

Scroll To Top