Wednesday , October 28 2020
Lajmi i fundit

Tag Archives: Plazhi i vogel

Feed Subscription

Në Plazh të vogël: MBYTET ULQINAKJA

Plazhi i vogel, Mala plaza

Sot rreth orës 15 në Plazh të vogël është mbytur Ulqinakja S.B. (68). Trupin e saj të pa jetë gjysmë ore më vonë e vërejtën plazhistët në këtë plazh. Menjëherë në vendngjarje mbërriti skuadra e Urgjencës së Ulqinit, por ajo nuk arriti ti ndihmojë gruas fatkeqe. S.B. jetonte në shtëpinë familjare në Ranë. Read More »

Sezoni: PLAZHI I VOGËL PLOT SI NË MES TË VERËS

Plazhi i vogel, Mala Plaza, Panorama

Sot Plazhi i vogël ishte plotë me mysafirë, sikur të ishte mesi i sezonit e jo fillimi i shtatorit. Akomoduesit privat në Ranë thonë se mysafirët edhe më tej vijnë masovikisht, si dhe që çmimet e banimit janë tani më të ulëta se në kulmin e sezonit. Mirëpo, disa prej tyre u ankuan se problem i shkaktojnë kamionët të cilët ... Read More »

Uji: MË MIRË NË PORT MILENË, MË KEQ NË PLAZHIN E VOGËL

Plazhi i vogel, Mala plaza, Cilesia, Kvalitet

Me iniciativë të komunës së Ulqinit një pjesë e ujit të detit e cila pompohet në basenet e Kripores shkon kah Port Milena. Në këtë mënyrë ky kanal është freskuar, edhe me këto aktivitete do të vazhdohet edhe në dhjetë ditët e ardhshme, njoftohet për Portalin Ul-info nga administrata lokale. Nga Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare është ... Read More »

Sezoni: RRITEN ÇMIMET E AKOMODIMIT

Mala plaza, Plazhi i vogel

Një numër i madh i mysafirëve të cilët erdhën në rivierën e Ulqinit këto ditë ka shkaktuar rritjen e çmimeve të akomodimit. Kështu, për shembull, çmimi i krevatit më të lirë në Ranë është tetë euro, derisa para gjashtë ditëve akomodimi mund të gjendej edhe me pesë euro. “Nuk kemi vërejtje nga mysafirët, sepse ato kuptojnë që këto janë ligjet ... Read More »

MD: PLAZHET MË LEHTË NË DISPOZICION TË INVALIDËVE

Panorama Jadran. Mala plaza

Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare ka deklaruar që do të lehtësojë qasjen plazheve për personat me nevoja të veçanta. Kështu, për shembull, është parashikuar që në Plazh të vogël të vendosen konstruksionet montuese-demontuese prej drurit për këto persona. Është paralajmëruar që vendosja edhe e konstruksioneve tjera të nevojshme do të kryhet deri në fund të javës tjetër. ... Read More »

Panairi i 13 i librit: HAPJA SOLEMNE TË SHTUNËN

Të shtunën, me 10 gusht, në Plazhin e vogël të Ulqinit solemnisht do të hapet Panairi i 13 i librit. Këtë manifestim tashmë tradicional e organizon Qendra kulturore, me përkrahjen e komunës së Ulqinit. Është paralajmëruar që në panairin e sivjetmë do të marrin pjesë shtëpitë botuese nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi. Panairi do të zgjas deri ... Read More »

DISA FJALË MYSAFIRËVE PËR ULQININ TONË

Carshia, Carsia

Ulqini është qyteti më romantik dhe më interesant në bregdetin lindor të Adriatikut. Historia e tij tregon se këtu në dy mileniume e gjysmë janë ndërthurur në mënyre frytdhënëse ndikimet kulturore të qytetërimeve më të mëdha botërore. Prania e Orientit dhe Perëndimit, Mesdheut dhe Evropës, akoma ndihen fuqishëm në Qytetin e vjetër. Gjatë tërë historisë së vet, ky qytet ka ... Read More »

Scroll To Top