Monday , January 18 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Qendra kulturore

Feed Subscription

Tryezë e rrumbullakët: “Shqiptarët dhe pluralizmi në Mal të Zi 1990-2015”

Nail Draga

NP “QENDRA KULTURORE” në bashkëpunim me OJQ”ART CLUB”, më rastin e 25 vjetorit të zgjedhjeve të para pluraliste në Mal të Zi, organizojnë tryezën  e rrumbullakët me temë “Shqiptarët dhe pluralizmi në Mal të Zi 1990-2015”. Tryeza do të mbahet në Ulqin, hoteli “Mediteran”, 09.12.2015, ora 11:00 – 14:00. Do të marrin pjesë përfaqësues të subjekteve politike të shqiptarëve në ... Read More »

Në Qendër për kulturë: SONTE MBAHET FESTIVALI I FËMIJËVE

Me fillim në ora 20, sonte në Sallën e madhe të Qendrës kulturore do të mbahet Festivali i 9 i këngës për fëmijë – Ulqin 2014. Në Festival edhe këtë vit do të marrin pjesë fëmijët nga vendet e regjionit. Ky manifestim tradicionalisht e organizon Qendra për kulturë nën patronatin e komunës së Ulqinit dhe Organizatës turistike. Read More »

„Vijesti“: MJEDIS FAMILIAR NË QENDRËN PËR KULTURË NË ULQIN

Drejtori i Qendrës për kulturë në Ulqin Nail Draga së bashku me bashkëshorten Zejnepen dhe vajzën Barbanen çdo muaj në këtë institucion kanë të ardhura më shumë se 1550 euro, shkruan “Vijesti”. Draga për këtë gazetë tha që në rastin e tij çdo gjë është sipas ligjit. “Nuk ka dilemë që bashkëshortja dhe vajza ime janë të punësuara në pajtim ... Read More »

Në Qendrën kulturore: PROMOVIM I ENCIKLOPEDISË PËR VRESHTARI

Bashkimi i krijuesve shqiptar në Mal të Zi organizonë përurimin e veprës “ENCIKLOPEDI  E VRESHTARISË DHE VERËTARISË”, të  autorit Andrea Shundi (79), profesorit shqiptar me renome botërore. Ky manifestim do të mbahet të premten, me 6.09.2013, në Galerinë e Qendrës kulturore në Ulqin, në ora 18. Enciklopedia në fjalë ka 861 faqe, 3200 artikuj, 5000 terma e sinonime, 135 kultivarë ... Read More »

Fillon “Kalimera poetike”: NË PROGRAM MEHMETI, PREGL DHE KRAJA

Në kuadër të “Skenës verore”, të premten fillon manifestimi treditorë “Kalimera poetike”. Në këtë manifestim të cilën tradicionalisht e organizon Shoqata e artistëve dhe intelektualëve “Art klub” do të paraqiten kësaj radhe tre krijues të shquar letrarë: Kim Mehmeti nga Maqedonia, Slavko Pregl nga Sllovenia dhe akademiku Mehmet Kraja. Të tre mbrëmjet do të mbahen në hapësirën monumentale pata Muzeut ... Read More »

Fillon “Skena verore”: TRE JAVË PROGRAM KULTURORË

Hotel-Dvori-Balsica-Ulcinj-Montenegro-8

Festivali “Skena verore-Ulqin 2013” do të hapet të enjten, me 1 gusht, në Kala, nën organizimin e Qendrës kulturore dhe komunës së Ulqinit, ndërsa nën patronatin e Ministrisë së kulturës. Mbas hapjes solemne, në galerinë “Kullën e Ballshajve” vizitorët do të mund të shohin ekspozitën e piktorëve nga Shkodra fqinje. Turistët, vizitorët dhe qytetarët e Ulqinit do të kenë mundësi ... Read More »

Nga 1 gushti: FILLON “SKENA VERORE”

Në kalanë e Ulqinit, në ambientin e mrekullueshëm para Kullës monumentale të Balshajve, gjatë tre javëve të para të gushtit edhe këtë sezon, nën organizimin e Qendrës kulturore, do të mbahet manifestimi “Skena verore”. Turistët, vizitorët dhe qytetarët e Ulqinit çdo natë do të kenë mundësi të marrin pjesë në programe interesante të dramës, muzikës dhe letërsisë me pjesëmarrës autor ... Read More »

Sipas gazetës “DAN”: FAMA JEPET ME QIRA PA TENDER

Fama, Kino bahcja, Kino basta

Këshiili drejtues i Qendrës kulturore ka dhënë me qira objektin e ish Bahçja verore në Ranë për tetë mijë euro, edhe pse e kishte ofertën me vlerë 20 mijë, shkruan “Dan”. Lokalitetin atraktiv pa tender të shpallur e fitoi qiramarrësi i deritashëm Vedat Lamoviq, ndërsa dy herë e gjysmë më shumë ka ofruar familja Alloviq. Lamoviq për gazetën e Podgoricës ... Read More »

Scroll To Top