Wednesday , September 23 2020
Lajmi i fundit

Tag Archives: Seanema Film Festival

Feed Subscription

Risi në edicionin e sivjetmë: “SEANEMA” SJELL KINEMANË SOLARE NË ULQIN

seanema-konferenca-per-shtyp-ne-pg1

Podgoricë, 8 shtator 2016 – U zhvillua sot konferenca e parë për shtyp e Festivalit të filmit “Seanema”, në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane, te “Këndi amerikan” (“American Corner”) në Podgoricë. Konferencën për shtyp e hapi z. Bix Aliu, Zëvendës Ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës i cili nënvizoi që projekti i kinemasë pranë detit ishte iniciativë e alumnistes së ... Read More »

Seanema: KINO AKTIVIZËM TEK PAVIJONI “REJA” NË TIRANË

13332999_1747316558817127_5409220824230648685_n

Festivali Seanema prezanton edicionin e dytë në një event të hapur për publikun, me datë 10 shtator në Tiranë te Pavijoni “Reja”. Koordinatorja e festivalit, Drita Llolla u shpreh për Portalin UL-info se eventi te “Reja” është një shembull kino-aktivizmi. “Qëllimi ynë është që përmes dokumentarit “The Hunting Ground” që do shfaqet atë natë, të ndërgjegjësojmë të ftuarit dhe publikun ... Read More »

Përfundon festivali: ULQINI NË HARTËN E QYTETEVE TË FILMIT

Seanema Film Festival

Mbas katër ditësh, të hënën mbrëma, në hotelin “Otrant”, përfundoi Seanema Film Festival. Ky manifestim i krijimtarisë filmike ka arsyetuar pritshmërinë e organizatorëve dhe publikut. Ajo çfarë po ashtu është për tu lavdëruar janë temat e qëlluara të festivalit, siç janë çështjet sociale, sundimi i ligjit, lufta kundër korrupsionit dhe bashkëpunimi regjional. Me organizimin e tij Ulqini hyri në hartën ... Read More »

Mesazhi i natës së dytë të SFF: NDRYSHIMI FILLON NGA INDIVIDI

Seanema 3

Këtë të shtunë, datë 26 shtator 2015, u mbajt nata e dytë e festivalit “Seanema Film Festival”. Kjo natë shënoi hapjen zyrtare të festivalit,  duke qenë që me këtë rast filloi edhe shpalosja e maratonës së filmave dokumentar që adresojnë temën rnoj GOrie festivalit ‘Të sfidosh mendjen e korruptuar’. Mbrëmja filloi me paraqitjen e punimeve pikturë të nxënësave të shkollës ... Read More »

Press-i i parë i SFF: PREZANTOHEN MYSAFIRET SPECIALE TË FESTIVALIT

Seanema Film Festival Press

Organizatorët e të parit Seanema film festival (SFF), i cili zyrtarisht është hapur sot, kanë prezantuar të shtunën në konferencë për gazetarë mysafiret speciale të manifestimit: drejtoreshën e filmit grek “Days of change” Elena Zervopulo dhe protagonisten e filmit kolumbian “Life is Sacred” Ketrin Miranda. Me ato bisedoi koordinatorja e SFF Drita Llolla. Mysafiret në mënyrë të hollësishme dhe emotive ... Read More »

Seanema Film Festival: ME NJË FILLIM TË MBARË

Seanema Film Festival

Sonte në Ulqin hapi siparin edicioni i parë i festivalit të filmit ndërkombëtar ‘Seanema Film Festival’. Në prezencë të rreth 300 pjesëmarrësve të moshave të ndryshme, Festivali u hap me premierën e filmit ‘Djecaci iz Ulice Marksa i Engelsa’, njëherit dhe filmi zyrtar i nominuar për kategorinë e filmave më të mirë të huaj në Academy Award 2015. Festivali, i ... Read More »

Fillon festivali filmik: SFIDË MENDJES SË KORRUPTUAR

Seanema Film Festival

Me shfaqjen e filmit “Dječaci iz ulice Marxa i Engelsa” të regjisorit Nikolla Vukçeviq sonte në Ulqin do të fillojë “Seanema Film Festival”. Ky manifestim kulturor do të mbahet me sloganin “Sfidë mendjes së korruptuar” (Challenging the corrupted mind), në plazhin e hotelit Otrant, ndërsa nën organizimin e OJQ iAct. Siç theksohet, kjo organizatë e shoqërisë civile përdor artin filmik për ... Read More »

SEANEMA FILM FESTIVAL: KINEMAJA RIKTHEHET NË ULQIN

Seanema Film Festival iACT

Nga data 25 deri më 28 shtator, do të zhvillohet edicioni i parë i festivalit të filmit „SEANEMA Film Festival“, në Plazhin e Otrantit në Ulqin, organizuar nga OJQ “iACT”. Edicioni i parë  vjen me sloganin “Sfido mendjen e korruptuar” (Challenging the corrupted mind) dhe tematizon cështje sociale, sundimin e ligjit, luftën kundër korrupsionit dhe bashkëpunimin në rajon. “iACT” zgjedh ... Read More »

Nga fundi i javës: FILLON FESTIVALI I FILMIT NË ULQIN

Festivali

Edhe një manifestim kulturor do të mbahet këtë muaj në Ulqin. Të premten për të parën herë do të fillojë „SEANEMA Film Festival“, i cili do të zgjasë katër ditë. Në këtë event, i cili në fokus do të ketë antikorrupsionin, do të shfaqen disa filma dokumentar. Organizatorët kanë thënë se qëllimi i tyre është që ky festival të bëhet ... Read More »

Në fund të këtij muaji: FESTIVALI I FILMIT DOKUMENTAR NË ULQIN

Seanema Film Festival

Në Ulqin, prej më 25 deri më 27 shtator, do të mbahet „SEANEMA Film Festival“, mëson Portali Ul-info. Në këtë manifestim, i cili në fokus do të ketë antikorrupsionin, do të shfaqen filma dokumentar. Organizatorët thanë se qëllimi i tyre është që festivali të bëhet tradicional, si dhe që së shpejti do të tregojnë më shumë detaje rreth projektit. Read More »

Scroll To Top