Wednesday , April 14 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Skena verore

Feed Subscription

Festivali: NESËR PËRFUNDON „SKENA VERORE – ULQIN 2015”

Skena verore, Tregu i roberve, Trg robova

Me lojërat tradicionale nga provinca italiane Marke nesër mbrëma do të përfundojë Skena e sivjetme verore. Ky manifestim tradicional, të cilin e organizon NP “Qendra për kulturë”, është hapur më 29 korrik me “Kalimerën poetike”. Gjatë 24 ditë kohëzgjatje, në skenën e Kalasë dashamirësit e kulturës dhe mysafirët të cilët pushojnë në Rivierën e Ulqinit kishin mundësi të shohin rreth ... Read More »

Maratona kulturore: PËRFUNDON KALIMERA POETIKE, VAZHDON SKENA VERORE

Kalimera poetike

Me prezantimin e shkrimtarit dhe gazetarit Fran Camaj, mbrëmë në Ulqin ka përfunduar „Kalimera poetike“, e 23 me radhë. Me këtë autor bisedoi Nikollë Berisha, derisa kritikja letrare nga Shkodra Arijeta Frlushkaj ka lexuar punimin e vet mbi veprën e Camajt. Këtë manifestim të suksesshëm treditorë e organizoi Shoqata e artistëve dhe intelektualëve „Art klub“, me përkrahjen e Fondit për ... Read More »

Prej të dielën: NISIN NGJARJET E RËNDËSISHME KULTURORE

Ulcinj, Ulqin, Kalaja, Stari grad, Mala plaza, Plazi i vogel, Rana, Pristan

Panairi i 15 i librit i cili hapet të dielën mbrëma në Ranë do të shënojë fillimin e ngjarjeve të rëndësishme kulturore të cilat ditët dhe javët e ardhshme do të mbahen në Ulqin. Këtë manifestim tradicional do ta hapin kryetarët e Kuvendeve dhe ministrat e kulturës së Malit të Zi, Kosovës dhe Shqipërisë, së bashku me nikoqirin, kryetarin e ... Read More »

Nga fundi i qershorit: KALIMERA POETIKE

Skena verore, Tregu i roberve, Trg robova

Manifestimi tradicional “Kalimera poetike” do të mbahet këtë vit, për të 23 vit me radhë, prej më 29 deri më 31 korrik, njoftohet nga Shoqata e artistëve dhe intelektualëve “Art club”. Mysafirë të kësaj Kalimere do të jenë shkrimtarja nga Shqipëria Mira Meksi, shkrimtari kroat Luko Paletak dhe shkrimtari nga Mali i Zi Fran Camaj. Ato, siç thane organizatorët, do ... Read More »

Skena verore: SONTE “ZUTA KORNJACA”, NESËR TEATRI NGA PRISHTINA

Eho Odiseja

Në Skenën verore në Kala sonte, me fillim në ora 21.30, librat e veta do ti prezantojnë autorët e shtëpisë së pavarur botuese “Zuta Kornjaca”(Breshka e verdh), Ilija edhe Dushan Gjuroviq. Me autorët e rinj do të bisedojë shkrimtari i njohur Ognjen Spahiq. Nesër (të mërkurën), në ora 21, në program është monodrama “Mos na Harroni”, të cilën do ta ... Read More »

Draga: PREJ 15 GUSHTIT PROGRAM I PËRDITSHËM

Nail Draga

Drejtori i Qendrës për kulturë dr Nail Draga ka thënë për Portalin Ul-info që prej 15 gushtit për çdo ditë do të organizohen programet në kuadër të manifestimit tradicional “Skena verore”. “Prej asaj ditë e deri më 25 gusht do të kemi për çdo natë programe interesante dramaturgjike, muzikore dhe letrare në Tregun e robërve në Kala”, theksoi ai. Njëkohësisht ... Read More »

Skena verore: NUK KA HAPJE SOLEMNE, POR KA PROGRAM

Nail Draga

Drejtori i Qendrës për kulturë Nail Draga ka deklaruar që këtë vit për shkak të problemeve të deritashme financiare të këtij institucion dhe të administratës lokale manifestimi tradicional “Skena verore” nuk ka filluar me 1 gusht, por së shpejti do të mbahen disa përmbajtje interesante kulturore. “Kështu, për shembull, me 9 gusht do të kemi dy ngjarje, në Galerinë e ... Read More »

Karamanaga: NË KALA CDO GJË MË E BUKUR ME PROFESOR PEKUN

Më duket se nën tingujt e violinës e virtuozit të muzikës, profesor Ramazan Pekut, gjithçka në Kala është më bukur. Një atmosferë të cilën e krijon ky mjeshtër i muzikës, ndërmjet mureve të lashtë të Kalasë tonë 2500 vjeçare, të qetëson, shpirtin të relakson… Në Skenën verore në Kalanë e Ulqinit, aty ku dikur, edhe Servantesi i ka kënduar Dulcinees, ... Read More »

Promovimi i librit të Andrej Nikolaidis: „I BIRI“ NË SHQIP

Andrej Nikolaidis

Në Skenën verore të Qytetit të vjetër të martën, në ora 21:30, do të bëhet promovimi i librit „I biri“ të Andrej Nikolaidis, në gjuhën shqipe. Për këtë vepër shkrimtari nga Ulqini fitoi Çmimin evropian për letërsi në vitin 2011. Romanin e Nikolaidisit në gjuhën shqipe e përktheu Hajro Ulqinaku, ndërsa botues janë PEN Qendra e Kosovës dhe Shoqata e ... Read More »

OT: TURISTË MË SHUMË, PAGESA E TAKSËS MË E DOBËT

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Sipas të dhënave të Organizatës turistike, në rivierën e Ulqinit pushojnë gjashtë për qind më shumë mysafirë sesa në të njëjtën periudhë vitin e kaluar, por pagesa e taksës së banimit është më e ulët për katër për qind. Funksionarja e këtij institucion Emina Dervishi, tha që vendosja e punkteve turistike ishte vendim i mirë. “Ato na ndihmuan në punë, ... Read More »

Scroll To Top