Tuesday , June 22 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Tivari

Feed Subscription

BANORËT E “TIVARIT TË SHQIPËRISË” I SHKRUAJNË PAPËS NË 1743

Arkiv, Arhiva, Antivari

Para 271 viteve (29 dhjetor të vitit 1743) është dërguar lutja e klerëve fetar dhe besimtarëve papës Benediktit të XIV. Në krye të letrës qyteti i vjetër dhe i famshëm, Tivari, shkruhet si vend në Shqipëri (Antivari de Albania), ndërsa në nënshkrim me të cilin kjo lutje përfundon kolektivisht përmendet dërguesit (Li Umilissimi, ubidientissimi, e rassegnatissimi – il Clero, e ... Read More »

Në Tivar: PAGESA E TAKSËS SË BANIMIT MË E MIRË PËR NJË TË PESTËN

“Sezoni turistik në Tivar ishte shumë e mirë, për çka flasin të dhënat statistikore – për momentin numri i turistëve në Tivar është 13.5 mijë, çka paraqet rritje prej katër për qind, derisa pagesa e taksës nga fillimi i vitit është më e mirë për rreth 20 për qind”, deklaroi drejtoresha e Organizatës turistike të Tivarit Neda Ivanoviq. Sipas fjalëve ... Read More »

Nga e hëna: UNIVERSIADA E TENISIT NË TIVAR

Në terrenet e Klubit të tenisit “Bar”, nga 2 deri më 9 shtator do të mbahet Kampionati i 9 universitar evropian në tenis, në të cilin do të marrin pjesë 24 skuadra universitare më të suksesshme në Evropë. Deri tani, në Kampionat universitare evropiane në tenis, një pjesë e madhe e pjesëmarrësve ishte e klasifikuar lartë në ATP dhe WTA ... Read More »

TIKA: SË SHPEJTI PËRFUNDOJMË DHE UJËSJELLËSIN NË KRAJË

“Deri në fund të këtij viti planifikojmë të realizojmë edhe 4 deri në pesë projekte të ngjashme në Tivar”, deklaroi në Ostros koordinatori i agjencisë për bashkëpunim dhe koordinim ndërkombëtar të Turqisë, TIKA, Biroll Çetin. Kjo organizatë ka pajisur me mjete mjekësore ambulancën e rinovuar në qendër të Krajës, e cila të mërkurën është hapur solemnisht. Çetin tha që TIKA ... Read More »

Scroll To Top