Saturday , March 6 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Ulqin

Feed Subscription

O.Bajraktari: KEMI NEVOJË PËR NDËRRIMIN E PUSHTETIT

Omer Bajraktari

Jemi mbledhur sot këtu që të flasim për Ulqinin tonë që vuan tash 26 vite, por poashtu për Ulqinin tonë që shpreson. Jemi mbledhur të flasim për Malin e Zi sot, por edhe për Malin e Zi nesër, faqe e cila fillon të shkruhet me 16 tetor e që do të jetë nën kornizat euroatlantike. Secili individ, qytetare dhe qytetarë, ... Read More »

Dr. Ratkoviq: GJERSA TË GJEJNË NAFTËN DO TË SHKATËRROJNË TURIZMIN

Nafta, Deti, More

Eksperti i ekonomisë turistike dr. Rade Ratkoviq ka thënë se Qeveria e Malit të Zi për shkak të hulumtimit të naftës dhe gazit nuk guxon të rrezikojë turizmin. “E ardhmja nuk i takon karburanteve klasike, por burimeve të rinovueshme të energjisë. Angazhimi për energjentët klasik është kthim në të kaluarën, e jo rruga drejtë të ardhmes së ndritur ”. Sipas ... Read More »

Green Home: NË ULQIN TUBIMI I PARË PËR KONSERVIMIN E BIMËVE NË MESDHE

Green Home

OJQ Green Home në bashkëpunim me IUCN Med dhe Plantlife international organizon seminarin e parë të dedikuar konservimit të bimëve në Mesdhe “Plant conservation week”, i cili do të mbahet këtë vit prej më 24 deri më 29 tetor në Ulqin. Seminari organizohet në kuadër të IPAMed projektit “Mbrojtja e llojeve të egra bimore dhe të habitateve të tyre në ... Read More »

Prokuroria: SË SHPEJTI GJYKIMI PËR FAJDE

Gjykata themelore, Osnovni Sud

Prokuroria themelore shtetërore në Ulqin ka ngritur akuzën kundër biznesmenit Hajdar Qufaj (52) për shkak të dyshimit se ka dhënë 20.000 euro me kamatë të fajdeve, mëson “Pobjeda”. Nga policia më herët është njoftuar se kundër të dyshuarit është dorëzuar padia për shkak të dyshimit se para nëntë viteve ka dhënë para me fajde. “Ai në fillim të vitit 2007 ... Read More »

Osmani: NUK E SHKAKTOVA ZJARRIN ME DASHJE

Foto 1 (1)

Shtetasi i Kosovës Arif Osmani ka pranuar para inspektorëve se ka shkaktuar zjarrin në Mal të bardh. Siç shkruan “Pobjeda”, ai hetuesve i tha se bluzën e ndezur e hodhi në kaçubë, por nuk e diti se do të shkaktojë zjarr. Atij të hënë iu caktua burgimi prej 30 ditësh për shkak të rrezikut nga arratisja. Është i akuzuar për ... Read More »

Monstat: PAGA MESATARE NË ULQIN NË KORRIK 425 EURO

Euro, Monedha, Novac

Sipas të dhënave të entit shtetëror për statistikë – Monstat, paga mesatare në Ulqin ishte 425 euro, ose 76 euro më pak se në nivel shtetëror. Në krahasim me vitin e kaluar, pagat janë rritur për 3,8 për qind, thonë nga Monstat. Përndryshe, paga mesatare në Tivar është 499 euro, në Budvë 486, ndërsa në Podgoricë 531 euro. Read More »

Apartamentet „Eneida“: AKTORI I NJOHUR TURK PUSHON NË ULQIN

Turku

Aktori i njohur nga Turqia Erkan Petekkaja, i quajtur edhe Xhorxh Kluni turk, pushon këto ditë në rivierën e Ulqinit. Petekkaja është i vendosur në apartamentet ekskluzive „Eneida“, në vendbanimin Liman, mbas Kalasë. „Këto çdo gjë është perfekte. Ndjehem shkëlqyeshëm. Kisha nevojë për pushim, ndërsa në „Eneida“ ju mund ta shijoni atë“, tha aktori i njohur turk. Apartamentet „Eneida“ janë ... Read More »

Në Gaç: AKSIDENT I RËNDË, KA TË LËNDUAR

Aksident

Sot pak pas orës 12 në rrugën magjistrale Ulqin-Sukubinë, në vendin Gaç, ndodhi aksidenti i rëndë automobilistik, mëson Portali Ul-info. Në aksident morën pjesë dy makina me targa të Ulqinit. Personat e lënduar menjëherë u transportuan në Shtëpinë e shëndetit në Ulqin. Read More »

Të shtunën: EKSPOZITA E PIKTORIT MEHMET ALOJA

Mehmet Aloja

Të shtunën, më 2 korrik, në Galerinë e Qendrës së kulturës, me fillim në ora 19, do të mbahet ekspozita e piktorit nga Ulqini Mehmet Aloja. Mehmet Aloja lindi më 1943 në Ulqin. Shkollën Normale dhe Akademinë pedagogjike – dega e pikturës, e ka mbaruar në Nikshiq, në vitin 1969, kurse Fakultetin Juridik e kreu në Prishtinë në vitin 1984. ... Read More »

Scroll To Top