Tuesday , January 26 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Ulqin

Feed Subscription

Meteoalarmi portokalli: PËRGATITUNI TË MBRONI VETEN DHE PRONEN

Deti, More, Shirak, Era jugore, Juzni vjetar

Në orët e pasdites dhe të darkës në Adriatikun jugor priten vranësira më të mëdha të përcjella nga era e fortë jugore dhe shiu. Për këtë arsye nga Enti për hidrometeorologji dhe sizmologji të Malit të Zi për sot  shpallën meteoalarmin portokalli. “Jini në gatishmëri të mbroni veten dhe pronën”, porosisin nga ky institucion dhe paralajmërojnë mundësi për përmbytje në ... Read More »

Jeronimi nga Ulqini: DOMINIKANI NË ZËRINË E SHËNJTËRISË

Arkivi, Arhiva, Ulqini antik, Anticki Ulcinj

Ulqini është një nga qytetet e para në bregun lindor të Adriatikut ku zyrtarisht është themeluar rendi i dominikanëve (rendi i vëllezërve predikues ). Peshkopi i Ulqinit Marku në fillim të vitit 1258 i dha dominikanëve të Dubrovnikut kishën dhe sanatoriumin e Shën Maurit, të vendosur brenda bedenave të qytetit. Në historinë dominikane veçanërisht përmendet Jeronimi nga Ulqini, i cili ... Read More »

Qeveria: JEPET PËLQIMI PËR LOKALITETIN E RI PËR AKVA PARK

Akva park

Ministria e financave e Malit të Zi ka dhënë pëlqimin në kërkesën e Komunës së Ulqinit që të jap me qira afatgjate lokalitetin e ri në Shtoj për ndërtimin e akva parkut, mëson Portali Ul-info. Tani këshilltarët e Kuvendit komunal të Ulqinit duhet të verifikojnë këtë vendim dhe të mundësojnë që sa më parë të nis realizimi i këtij investimi ... Read More »

Të mirat detare: PLAZHET E ULQINIT PREJ SOT NË TENDER

Plazhi i madh, Velika Plaza

Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare ka njoftuar që prej sot do të shpellën tenderët për qiramarrjen e plazheve në Ulqin. Shtohet se shpallja publike për dhënien e lokaliteteve për objekte të përkohshme në zonën e të mirave detare do të shpallet nga fundi i këtij muaji në mënyrë që nga mesi i shkurtit të kryhen veprimet e ... Read More »

Reis Fejziq: ZHVILLIMI I PABARABARTË NXIT PAKËNAQËSINË

Reis Rifat Feizic

Prijësi më i lartë i myslimanëve në Mal të Zi, reis Rifat Fejziq, ka deklaruar se Bashkësinë islame e përbëjnë përfaqësuesit e kombeve të ndryshme, ndër të cilët më të shumë janë Boshnjakët dhe Shqiptarët dhe që në atë aspekt BI është unifikues dhe strukturë mbinacionale e interesuar edhe për statusin e tyre socio-ekonomik. “Nuk mund e mos të vërej ... Read More »

Turizëm: ULQINI ËSHTË BËRË TOP DESTINACION PËR KAMPISTËT

Auto kamp Safari beach

Në rivierën e Ulqinit nga viti në vit ka më shumë turistë që kampojnë. Kësaj i kontribuojë fakti që përgjatë Plazhit të madh dhe Adës ka disa hapësira shumë atraktive për kamping. Më së shumti turitë vijnë nga shtetet e Europës perëndimore, gjegjësisht vendet skandinavike, pastaj Italia, Zvicrra dhe Sllovenia, si dhe Polakët dhe Çekët. Ulqini, si bukuri e paprekur, ... Read More »

Qeveria: NË MARS NIS NDËRTIMI I CENTRALEVE ME ERË NË MOZHUR

Vladimir Kavariq, Kavaric

Ministri i ekonomisë Vlladimir Kavariq ka thënë se në mars të këtij viti do të nis ndërtimi i elektroneve me erë në Mozhur. Ai për “Pobjeda” tha se këtë sistem energjetik do ta ndërtojë kompania “Enemalta plc”, e cila është në pronësi shumicë të Qeverisë së Maltës. Sipas fjalëve të tija, vlera e këtij investimi është 65 milion euro. Read More »

Në një varkë në Ulqin: VALVITË FLAMURI I BOROS DHE RAMIZIT

Cicko 1 (1)

Ulqinaku dhe pronari i restorantit të njohur “Qiqkova çarda” në Adë, Qiqko Bogojeviq, këto ditë befasoi të gjithë ato që patën rastin të shohin anijen e tij. Ai varkën e vetë, të ankoruar në Kacemen e Ulqinit, e ka stilizuar me dy flamuj ku janë të shkruar emrat e Boros dhe Ramizit. “Këto flamuj asociojnë në disa kohëra më të ... Read More »

Thesar në kokrrat e ullinjve: BËRTHAMAT VLEJNË ARË

Bersi, Komina, Ulliri, Maslina

Ullishtarët e Ulqinit deri pak kohë më parë e kanë vlerësuar bërsinë (atë çfarë mbetet mbas përpunimit të ullinjve) si mbeturinë të cilën duhet hedhur diku larg me traktor. Atëherë, pak e nga pak, kjo lëndë filloi të shfrytëzohet si pleh i dobishëm, si dhe për ndezjen e zjarrit. Me makinat e reja të cilat prodhohen në Itali bërsia ndahet ... Read More »

Scroll To Top