Tuesday , January 26 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Ulqin

Feed Subscription

Deponia “Mozhur”: NË FUNSION EDHE 12 VITE?

Deponia Mozhur, Deponija Mozura

“Për tre vite punë në “Mozhur”, në deponinë e përbashkët të Ulqinit dhe Tivarit, janë grumbulluar 200 mijë tonë mbeturina, që do të thotë se është plotësuar një e pesta e deponisë”, njoftoi drejtori ekzekutiv i ndërmarrjes aksionare “Mozhur” Dragan Simoviq. Ai në mbledhjen e Parlamentit të Tivarit ka thënë se, nëse vazhdohet me këto ritme, për 12 vite “Mozhuri” ... Read More »

Zvogëlohet ekonomia informale: NË ULQIN VULOSEN VETËM DY OBJEKTE

Bozidar Vuksanovic

Gjatë këtij sezoni turistik në territorin e komunës së Ulqinit janë vulosur vetëm dy objekte, njoftohet nga Drejtoria për punë inspektuese. Në këtë periudhë në Tivar, për shembull, janë vulosur 21 objektet hotelerike, ndërsa në Budva nëntë. Drejtoria ka konstatuar se në krahasim me vitin e kaluar shihet përmirësim i lehtë i respektimit të ligjit nga ana e punëdhënësve kur ... Read More »

D’Olcinium International festival: DEFILE I BUKUR NËPËR QYTET DHE KONCERT

Dulcinium international festival

Të premten mbrëma në rrugën kryesore të qytetit ishte atmosferë gazmore. Nëpër qytet defiluan rreth 300 anëtarë nga 14 shoqata kulturo-artistike nga dhjetë vende të cilët marrin pjesë në “D’Olcinium international festival”, të dytin me radhë. Ato pastaj në Sallën e madhe të Qendrës kulturore organizuan koncert, i cili do të jetë në program edhe të shtunën, me fillim në ... Read More »

Bashkimi i krijuesve Shqiptarë: MBAHET PROMOVIMI DHE NDAHEN MIRËNJOHJET

Revista Dija

Në Bibliotekën e qytetit në Ulqin të premten mbrëma Bashkimi i krijuesve Shqiptarë ka organizuar promovimin e revistës “Dija” (numrat 13 dhe 14). Rreth kësaj revistë për shkencë, kulturë dhe art, e cila botohet në gjuhën shqipe prej vitit 2003, folën drejtori i Qendrës për kulturë Nail Draga, botuesi Gazmend Çitaku dhe gazetari Mustafa Canka. Me këtë rast u dhanë ... Read More »

Në Katërkollë: MBAHET MANIFESTIMI “DITA E SHEGËS”

Dita e sheges, Dan nara

Sot në Katërkollë për të katërtën herë është mbajtur manifestimi “Dita e shegës”. Në këtë manifestim të cilin e organizoi Biznes klubi Ana e Malit (BKA), në bashkëpunim me Komunën e Ulqinit dhe Organizatën turistike, ishin të pranishëm edhe përfaqësuesit e Ministrisë së bujqësisë dhe zhvillimit rural të Malit të Zi. Organizatorët kanë thënë se për shkak të motit jostabil ... Read More »

Resulbegoviq: SHUMË NA KUSHTON MENÇURIA E VONUAR

Selim Resulbegoviq, Selim Resulbegovic

Pronari i studios arkitektonike “Ital design” Selim Resulbegoviq ka deklaruar se është i kënaqur me vendimin e Komisionit shtetëror për kontroll të proceseve të prokurimeve publike i cili ka miratuar ankesën e tij rreth konkursit të Zgjidhjes arkitektonike-urbanistike për Ranë. Në këtë konkurs punimi i Resulbegoviqit është vlerësuar si më i miri për lokalitetin Rana 3, i cili përfshinë edhe ... Read More »

Miss Globe: MBRËMJA FINALE E MBRËMJES, RAJMONDA OPTIMISTE

Rajmonda Cuka

Në qytetin kanadez Toronto sonte do të mbahet gara përfundimtare e “Miss Globe 2015”. Në këtë konkurs të bukurisë merr pjesë edhe Ulqinakja 22-vjeçare Rajmonda Cuka, e cila përfaqëson Malin e Zi. Ajo falënderoi Komunën e Ulqinit që i mundësoi të marrë pjesë në këtë garë prestigjioze, e cila organizohet për të 42 herë, e në të cilën do të ... Read More »

Marrëveshja: QEVERIA DHE KOMUNA E ULQINIT BASHKË KUNDËR PESHKIMIT ILEGAL

Peshku, Riba, Dinamit1

Në mes Ministrisë së bujqësisë dhe zhvillimit rural dhe Komunës së Ulqinit është nënshkruar marrëveshja për realizim të përbashkët të projektit “Zhvillimi i qëndrueshëm i ekosistemit detar dhe bregdetar në Komunë të Ulqinit”. Qëllimi i projektit është promovimi i mbrojtjes së ambientit dhe monitorimi i ekosistemit të përbashkët detar, si dhe përmirësimi i potencialeve në detare për banorët lokal, nëpërmjet ... Read More »

Hetimi: POLICIA NË GJURMËT E VRASËSIT TË STANA BOZHOVIQ

Samir Adrovic, Vijesti

Policia e Ulqinit së shpejti do të mund të tregojë se kush e vrau mësuesen në pension Stana Bozhoviq më 15 shtator në shtëpinë e saj në vendbanimin Meteriz. Siç mëson Portali Ul-info, priten akoma rezultatet e ekspertizës nga Qendra foreznike në Danillovgrad mbasi që tre javë inspektorët ditë-natë punuan në zbardhjen e kësaj çështje. Dyshohet se Bozhoviq është torturuar, ... Read More »

Scroll To Top