Tuesday , January 26 2021
Lajmi i fundit

Tag Archives: Ulqin

Feed Subscription

Ulqinaku M.Tivari: KAPEDAN NË ANIJE 396 METËR TË GJATË!

Safeti 2

Një nga detarët më të njohur nga Ulqini Maksut Tivari është kapedan në anijen MSC SVEVA. Kjo anije është ndër më të mëdhatë në botë dhe i takon një kompanie italo-zvicerane. Anija është ndërtuar në vitit 2015 dhe momentalisht lundron nën flamurin e Panamasë. Është e gjatë 396 metër dhe e gjerë 59 metër. Është interesante që diametri i propelerit ... Read More »

Hoxhiq për përmbytjet: DO TË JETË MË KEQ, SEPSE VENDOSIN NJERËZIT E PARTIVE

Xhelal Hoxhiq, Dzelal Hodzic

Drejtori i Shoqatës ekologjike “Hapi i gjelbër” Xhelal Hoxhiq ka thënë se pakujdesi, erozioni dhe ndërtimi në brigjet e kanalit të Braticës kanë bërë të veten, por që sa më shpejt duhet të zgjidhen këto probleme në mënyrë që të kemi sa më pak përmbytje në Ulqin. “Bratica duhet fillimisht të pastrohet nga mbeturinat e llojllojshme dhe të hapet. Duhet ... Read More »

Mbledhja e organeve të PDS-së: ANALIZUAN SITUATËN, PËRGATITEN PËR ZGJEDHJE

Loro Nrekiq, Ljoro Nrekic, PDS, DPS

Të martën mbrëma janë mbajtur mbledhjet e Këshillit ekzekutiv dhe komunal të Partisë demokratike të socialisteve, të cilat e drejtoi Loro Nrekiq, mëson Portali Ul-info. Në mbledhje u analizua situata politike në komunë dhe funksionimi i qeverisjes lokale. Veçanërisht është folur për përgatitjet për zgjedhjet parlamentare të cilat do të mbahen në fillim të tetorit. Në këto mbledhje të pranishëm ... Read More »

Reshjet e shumta shkaktuan dëme: KRITIKE ISHTE NË KRIPORE, RANË, PLAZH TË MADH…

Miami Permbytjet, Poplave

Disa qindra metër kub reshje shiu për metër katror të cilat kanë rënë gjatë natës në Ulqin kanë shkaktuar probleme të mëdha në disa pjesë të qytetit. Më kritike ishte në rrugën e Kripores, në fund të zonës industriale, ku uji ka hyrë në hapësirat afariste. Pronarët e këtyre objekteve kanë thënë se arsyeja për këtë është se nuk është ... Read More »

“The Guardian” për Ulqinin: QENDRA E VJETËR E QYTETIT E MREKULLUESHME

Plazhi i vogel, Mala plaza, Panorama

Mali i Zi është bërë magnet për turistët e dashuruar pas bregut të mrekullueshëm, ushqimit të mirë, por edhe kënaqjes në objektet e lashta të cilët tregojnë për historinë e lavdishme të zonës bregdetare, shkruan gazeta britanike “Guardian” në tekstin “Mali i Zi i mrekullueshëm: më e mira e bregdetit”, e të cilin e përcjell CdM. Në pjesën e cila ... Read More »

KK: PRAPË PROBLEME ME KUORUM, NË PRITJE VENDIMI PËR PAGAT

Loro Nrekiq

Kuvendi komunal i Ulqinit gjatë mbledhjes së sotme prapë kishte probleme me kuorum. Për këtë arsye kryetari i Parlamentit Loro Nrekiq në fund të seancës ka thënë se i vjen turp, veçanërisht për arsye se koalicioni qeverisës ka tre të katërtat e këshilltarëve. Për shkak të kundërshtimit të “Koalicionit bashkë për të ardhmen e Ulqinit” dhe opozitës nuk është votuar ... Read More »

Bajraktari: PËRSHËNDESIM INICIATIVËN QË SHTAJNAKER TË BËHET QYTETARE E NDERIT

Omer Bajraktari

Kryetarja e Këshillit komunal të Lëvizjes qytetare URA Omer Bajraktari ka deklaruar se ky grupim politik përshëndet dhe përkrah iniciativën për shpalljen e ambasadores së Gjermanisë Gudrun Shtajnaker për qytetare nderi të Ulqinit. Këtë iniciativë dje e nisi Këshilli komunal i Partisë socialdemokrate. „Mendoj që kjo iniciativë është e arsyeshme. Ambasadorja e Gjermanisë ka bërë shumë për internacionalizimin e problemit ... Read More »

A.Baldaqi: FOTOGRAFIA E KALASË NGA VITI 1901

Arkiv, Arhiva, Ulqini 1901

Antonio Baldaqi (Antonio Baldacci 1867-1950) ishte botanist dhe gjeograf i njohur italian. Nga rinia e hershme jugu i Ballkanit ishte sfera e interesimit të tij prandaj edhe qëndroi shpesh këtu. Është i njohur studimi i tij “Appunti sulla flora invernale di Dulcigno nel Montenegro” (Shënime për florën dimërore të Ulqinit në Mal të Zi). Për vizitorët tonë përcjellim fotografinë e ... Read More »

Scroll To Top