Wednesday , August 5 2020
Lajmi i fundit

Tag Archives: Ulqin

Feed Subscription

Alarm: ULLISHTAT NË RREZIK NGA BAKTERI I RREZIKSHME

Bakteri ne ullinj

Nëse Xylella fastidiosa, bakteri fitopogen nga Italia kalon përtej Adriatikut, Kroacia do të mbes pa ullishta dhe vaj ullirit, shkruan “Slobodna Dalmacia”. Në Istria është vërejtur tharja e degëve në ullinj, por akoma nuk është vërtetuar a bëhet fjalë për bakterin e rrezikshëm nga i cili frikësohen ullishtarët nga e gjithë BE-ja, apo kemi të bëjmë me diç tjetër. Xyllella ... Read More »

Lajmi i dekadës: RRUGA ADRIATIK-JON NËPËR ULQIN!

image-b32bc4652dffd6e76f511d0d92d8313673fbdc8173289dba3216ca1d7047e1e0-V

Një pjesë e rrugës Adriatik-Jon, magjistrales transeuropiane e cila lidh shtatë shtete të Europës, duke përfshirë edhe Turqinë, do të hyjë në Mal të Zi në territorin e komunës së Ulqin, mëson Portali Ul-info. Kjo marrëveshje është arritur sot në Bruksel në takimin e kryeministrave të Malit të Zi dhe Shqipërisë, Millo Gjukanoviq dhe Edi Rama. “Ky është projekt për ... Read More »

PDS: MBLEDHJA E KK TË ENJTEN

DPS

Mbledhja konstitutive e përbërjes së re të Këshillit komunal të Partisë demokratike të socialistëve në Ulqin do të mbahet të enjten, me fillim në ora 20, mëson Portali Ul-info. Ky organ më i lartë i PDS-së në mes dy konventave numëron tani 105 anëtarë. Në këtë takim pritet zgjedhja e grupit punues i cili do të vërtetojë listën e kandidatëve ... Read More »

Libraria ARTI: TË ENJTËN DITA E LIBRIT

Gazi

Libraria Arti nga Ulqini në bashkepunim me Bibliotekën e Qytetit organizon me 23 prill 2015, me fillim në ora 19, në lokalet e Bibliotekes, 23 prillin, Ditën Ndërkombëtare të Librit. Temë e diskutimit do të jetë “FATI I LIBRIT (ELEKTRONIK vs LETER) dhe „GJENDJA AKTUALE E LIBRIT NE ULQIN-TUZ“. Read More »

Emina Çunmulaj: KËNAQEM NË BUKURIT E ADËS SË BUNËS

Emina Cunmulaj

Një nga modelet më të bukura dhe më të kërkuara sot, Emina Çunmulaj, ka deklaruar për MNE magazine se me kënaqësi vjen në Mal të Zi. “Gjithmonë i gëzohem ardhjes, sepse atje kam kaluar fëmijërinë. Motra dhe kushërinjtë e mi jetojnë në Mal të Zi. E dua Bregdetin malazez dhe plazhet në Ulqin dhe Budve. Më së miri pushoj gjatë ... Read More »

Gjoni për Al jazeera: T’I RIKTHEHET ULQINAKËVE BUZËQESHJA

Hadixha Gjoni

Në parlamentin lokal të Ulqinit prej gjithsej 33 përfaqësues, tri janë femra. Një nga ato është këshilltarja opozitare Hadixha Gjoni. Është e vetëdijshme, siç thotë, se Ulqinakëve “iu zhduk buzëqeshja nga fytyra sepse janë të brengosur me probleme”. “Buzëqeshja është treguesi më i mirë që njerëzit janë të kënaqur. Për ta kthyer kënaqësinë duhet të ringjallim diçka jetësore, e ajo ... Read More »

Ministrat e policisë: SUKUBINA EDHE PËR QARKULLIM MALLRASH

Konjevic-Tahiri

Ministri i punëve të brendshme i Malit të Zi Rashko Konjeviq dhe i Shqipërisë Saimir Tahiri dakorduan fuqizimin e bashkëpunimit bilateral. Siç thuhet në kumtesën e MPB, Konjeviq propozoi që pika kufitare në mes Malit të Zi dhe Shqipërisë Sukubinë-Muriqan të hapet edhe për qarkullim mallrash. “Tahiri e përkrahu propozimin dhe theksoi se në parim pajtohet që kjo çështje t’i ... Read More »

Dervishi: “PARKING SHËRBIMI” DO TË PËRMIRSOJË RENDIN NË KOMUNIKACION

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Sekretari i Sekretariatit për punë komunale Avdula Dervishi ka thënë se Ulqinit i mungojnë shumë vendparkime si për vendasit ashtu edhe për mysafirët të cilëve komunikacioni i ngarkuar i shkakton probleme të mëdha. “As këtë vit nuk kishim mundësi ta përmirësojmë ndjeshëm situatën e pafavorshme në këtë aspekt, por mendoj se themelimi i Parking shërbimit, sidoqoftë, do të jetë i ... Read More »

Beci: ULLINJTË NË VALDANOS PASURI DHE KRENARI

Safet Beci

Mbasi që me metoda shkencore është vërtetuar se disa ullinj në gjirin e Valdanosit janë të vjetër gati 19 shekuj, nënkryetari i komunës së Ulqinit Safet Beci se ato janë pasuri e këtij qyteti. “Fakti që kemi ullinj nga koha antike, na bënë shumë të gëzuar dhe krenar”, tha ai duke theksuar se edhe kjo është arsye pse gjiri i ... Read More »

Scroll To Top