Friday , December 4 2020
Lajmi i fundit

Tag Archives: Unioni Demokratik i Shqiptareve

Feed Subscription

Letër e hapur nga Koalicioni Forca-UDSH-ASH: BINDNI TJERËT TË BASHKOHEMI

camaj-cungu-zenka

Drejtuar opinionit publik mbarëshqiptar si dhe: Presidentit të Republikës së Shqipërisë Z. Bujar Nishani Presidentit të Republikës së Kosovës Z. Hashim Thaçi Kryetarit të Parlamentit të Republikës së Shqipërisë, Z. Ilir Meta Kryetarit të Parlamentit të Republikës së Kosovës, Z. Kadri Veseli Kryeministrit të Qeverisë së Republikës së Shqipërisë, Z. Edi Rama Kryeministrit të Qeverisë së Republikës së Kosovës, Z. ... Read More »

Koalicioni Forca-UDSH-ASH: TË GJITHA VENDIMET ME KONSENSUS

forca-udsh-ash

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes për koalicionin parazgjedhor mes Forcës së Re Demokratike dhe Unionit Demokratik të Shqiptarëve, mbrëmë këtij koalicioni i është bashkuar edhe subjekti i tretë më i madh politik shqiptar në vend, Alternativa Shqiptare. “Nëpërmjet këtij koalicioni, që përfshin tre partitë kryesore shqiptare të Malit të Zi, garantohet fuqizimi i faktorit politik shqiptar në vend duke mundësuar ... Read More »

Zenka: HARRUAN PLATFORMËN MBASI RREGULLUAN POZICIONET E VETA NË QEVERI

Mehmed Zenka

Kryetari i Unionit demokratik të Shqiptarëve Mehmed Zenka ka deklaruar se ligji ekzistues zgjedhor degradon të drejtat e përfaqësuesve të këtij komuniteti nacional në krahasim me periudhën kur ato kishin njësi të veçantë zgjedhore. Ai, siç transmeton Koha javore, e përjavshmja në gjuhën shqipe në Mal të Zi, kritikoi partitë nacionale shqiptare që nuk arritën të bëjnë platformë të përbashkët ... Read More »

UDSH: STOP AKTEVE ANTISHQIPTARE DHE ANTICIVILIZUESE

UDSH-logo

Në redaksinë tonë mbërriti kumtesa për opinion e Unionit Demokratik të Shqiptarëve, të cilën e përcjellim integralisht. Unioni Demokratik i Shqiptarëve (UDSH) reagon kundër marrjes në pyetje të shtetasve Shqiptarë në qytetin e Budves, për shkak se e kishin automjetin e tyre të stolisur me flamurin tonë kombëtar. Pyesim organet kompetente: deri kur zotërinj do të vazhdoni me akte antishqiptare? ... Read More »

UDSH: FJALORI I AKADEMISË MALAZEZE FYESË DHE SKANDALOZ

UDSH-logo

  Unioni demokratik i Shqiptarëve, në kumtesën e dërguar Portalit Ul-info, ka shprehur indinjatën e thellë kundrejt botimit të fjalorit të Akademisë malazeze të shkencave dhe arteve. “Aty, në mes tjerash shkruan që malësorët, sipas tyre, qenkan sllav të shqiptarizuar të cilët gjuhën shqipe e flasin disi ndryshe nga shqipja zyrtare. Ky skandal dhe fyerje nuk është gjë tjetër veçse ... Read More »

“Dan”: PARTNERËT E KOALICIONIT TË PDS-SË BLENIN VOTA ME MATERIAL NDËRTIMOR

Millo Gjukanoviq, Milo Djukanovic,  Fatmir Gjeka

Aktivistët e Unionit demokratik të Shqiptarëve, partnerit të koalicionit të PDS-së, kanë organizuar blerjen e votave para zgjedhjeve lokale dhe parlamentare në Ulqin duke i mundësuar votuesve që pak para zgjedhjeve të marrin material ndërtues në një kompani të Ulqinit, ndërsa shpenzimet i ka mbuluar Komuna, thuhet në dokumentet e dorëzuara redaksisë së gazetës “Dan”. Siç thuhet, përgjegjës për gjithçka ... Read More »

Zenka: JEMI GATI TË BËHEMI PJESË E PUSHTETIT TË RI

Mehmed Zenka

Kryetari i Unionit demokratik të Shqiptarëve Mehmet Zenka ka thënë se pret thirrjen për bisedime rreth rikompozimit të pushtetit lokal dhe se partia është e gatshme të marrë përgjegjësinë dhe të jetë pjesë e pushtetit të ri. “Që para një viti e gjysmë kam thënë se garnitura e sotme nuk ka të ardhme dhe nuk do të mbijetojë gjatë. Është ... Read More »

Zenka seancë dëgjimore në Prokurori: NUK U HUMB RASTËSISHT KINO BAHÇJA

Mehmed Zenka

Kryetari i Unionit demokratik të Shqiptarëve Mehmet Zenka ka dëshmuar dje në prokurori për aferën „Kino bahçja“, shkruajnë „Vijesti“. Ai deklaroi se partia e tij do të  që çdokush të mbajë përgjegjësi nëse nuk ka punuar sipas ligjeve të shtetit. „Këtë edhe ia thash prokurorit“, tha Zenka duke theksuar se në këtë rast „kishte shumë gabime që të mendojmë se ... Read More »

H.GJONI: PRAPË TË DISKUTOHET PËR FOSHNJOREN

Hadixha Gjoni

Kryetarja e Klubit të këshilltarëve të Unionit demokratik të Shqiptarëve Hadixha Gjoni në Kolegjiumin e sotëm tek kryetari i Kuvendit komunal ka propozuar që në seancën e ardhshme të Kuvendit prapë të vendoset pika e rendit të ditës “Dhënia e tokës për ndërtimin e foshnjores së fëmijëve në Fushë të Ulqinit”. Rikujtojmë se kjo pikë e rendit të ditës nuk ... Read More »

Scroll To Top