Thursday , October 22 2020
Lajmi i fundit

Tag Archives: Vaji i ullirit

Feed Subscription

Në garë në Kroaci: MEDALJE E ARTË PËR KOLLARIN

Buci (1)

Në manifestimin tradicional “Ditët e vajit të ri të ullirit” (Dani mladog maslinovog ulja), e cila këto ditë është mbajtur në Vodice, në Kroaci, ka pohohuar që edhe këtë vit kishte vaj cilësor të ullirit. Ullishtari i Ulqinit dhe prodhuesi i vajit Shaban Kollari, përndryshe pronari i restorantit “Ponte”, fitoi medaljen e arit në kategorinë e vajit ekstra të virgjër ... Read More »

Iniciativa e re: KLASTER I PRODHUESVE TË VAJIT TË ULLIRIT

Ulliri, Maslina

Mbasi që ekspertët nga turqia do të vërtetojnë vjetërsinë e saktë të 50 trungjeve të ullinjve të moçëm në zonën e Ulqinit dhe Tivarit, do të niset me realizimin e projektit të krijimit të klasterëve të prodhuesve të vajit të ullirit në këto hapësira, mëson Portali UL-info. Zona e Ulqinit dhe Tivarit është e njohur si zonë ullishtarie ku prodhohet ... Read More »

Ulliri: BREND I ULQINIT TASH 2,5 MIJËVJEÇAR

Valdanos,

Ulliri është druri më i njohur dhe më i shenjtë i civilizimit tonë, ndërsa vaji i tij është drita dhe shëndeti i jetës tonë. Në të kaluarën vaji është përdorur për rite fetare, si lëndë djegëse për kandila, mjet për masazh të mbretërve dhe perandorëve, madje edhe si para. Sesa është cilësor druri i ullirit e tregon fakti që ai ... Read More »

Ullishtarët: EDHE ULQINAKËT VLERËSOJNË VAJIN E ULLIRIT

Në Tivar pak kohë më parë është mbajtur Kuvendi themelues i Shoqatës nacionale të vlerësuesve shqisorë të vajit ekstra të virgjër të ullirit.Ideja ka buruar nga vlerësuesi nga Tivari, eksperti i njohur Qazim Allkoviq, i cili posedon certifikatën për aftësinë e vlerësimit të vajit të ullirit, ndërsa e kanë pranuar përfaqësuesit e ullishtarëve të Bokës, Ulqinit dhe Budvës. Në këtë ... Read More »

Scroll To Top