Wednesday , January 22 2020
Lajmi i fundit

Tag Archives: Valdanosi

Feed Subscription

Sot fillon incizimi i filmit: “ERA” NË ULQIN

Film

Shtëpia e produksionit “Monkey production” dhe “Cinnamon production” fillojnë sot në Ulqin incizimin e filmit me metrazh të gjatë “Era” në regji të Tamara Drakuliq dhe me skenar të Ana Rodiq. Filmi në tre javët e ardhshme do të incizohet në hapësirën e Adës, Kripores dhe Valdanosit. “Tërë filmin dëshirojmë të ja dedikojmë ruajtjes së natyrës së Adës së Bunës ... Read More »

Beci: INICIATIVA QË VALDANOSI TË JETË NË LISTËN E UNESKO-së

Safet Beci

Nënkryetari i Ulqinit Safet Beci ka thënë se komuna do ti drejtohet UNESKO-së me kërkesën që gjirin e Valdanosit ta vendos në listën e vet. „Bëhet fjalë për zonën unike në Europë e cila meriton të gjendet në listën e trashëgimisë kulturore dhe natyrore“, tha Beci i cili, në emër të administratës lokale, do të koordinojë me këtë proces. „Atë ... Read More »

Aneksi PDS-Forca: VALORIZIMI I VALDANOSIT, TË MIRAT DETARE, KOMUNA E MALËSISË

Aneksi PDS-Forca, Aneks DPS-Forca

Partia demokratike e socialistëve ka publikuar në faqen e vet Aneksin 2 të Marrëveshjes së koalicionit paszgjedhor të bashkëpunimit me “Forcën për bashkim” me të cilin, siç thuhet, përcaktohet dinamika e operacionalizimit dhe konkretizimit të çështjeve të dakorduara. Në fillim të Aneksit theksohet se nënshkruesit e Marrëveshjes në afatin prej 60 ditësh “do të përgatisin propozimin e zgjidhjes juridike të ... Read More »

Këshilli për privatizim: PLANET PËR VALDANOS, RIVIERË, SHAS…

Valdanos, Panorama

Këshilli për privatizim dhe projekte kapitale në mbledhjen e mbajtur dje, të cilën e drejtoi kryeministri Millo Gjukanoviq, ka miratuar Propozim vendimin për planin e privatizimit për vitin 2014 dhe ja ka dërguar Qeverisë në miratim. Në listën e privatizimeve me sistemin e partneritetit privat-publik janë, përveç tjerash dhe kompleksi ushtarak-turistik “Valdanos” dhe Moteli “Shas” me ekonominë ushtarake, si dhe ... Read More »

FLOTA E NAPOLEONIT NË VALDANOS

Valdanos, Panorama

Flota e anijeve të Napoleonit ka lundruar në qershor të vitit 1806 afër Ulqinit. Janë ndaluar në afërsi të Valdanosit duke vështruar atë gji të mrekullueshëm, ullinjt e tij shekullor dhe shkëmbinjtë të cilët ngriteshin lartë kah kodra e Mavrianit. Por, në moment kanë lëvizur çuditshëm gjilpërat në busollat e tyre, çka i shqetësoj shumë dhe me shpejtësi e lëshuan ... Read More »

Të mirat detare: PLAZHI I MADH DHE VALDANOSI DO TË KENË PRONAR TË RI?

Plazhi i madh, Velika plaza, Panorama

Vendimi i Gjykatës së lartë me të cilën praktikisht tentohet nacionalizimi i pronës private në zonën e të mirave detare është shembull klasik i diskriminimit të të gjithë bregdetarëve të cilët në mënyrë ligjore kanë arritur pronën, kanë deklaruar organizatat nga Tivati të cilat merren me mbrojtjen e të drejtave të veta. „Sikur kë qëndrim ligjor është sjell në vitin ... Read More »

Peroviq: ME VALDANOS DHE TË MIRA DETARE BËHET TREGËTI POLITIKE

Xhemal Peroviq, Dzemal Perovic

“Me përpjekjet shumëvjeçare dhe punë të një grupi të OJQ, ish pronarëve, bashkësive fetare dhe opozitës së dikurshme, janë krijuar kushtet që prona në Valdanos të ju kthehet pronarëve të vërtet. Nga e gjitha kjo është bërë vetëm një gjë: është aktivuar plazhi në Valdanos dhe tani të shkuarit në bregdet është i lirë”, ka deklaruar drejtori ekzekutiv i MOGUL-it ... Read More »

ZENKA: ULQINI ËSHTË NË ROBËRI FINANCIARE

Mehmed Zenka

“Për më pak se dy vite të këtij pushtet janë krijuar dhjetë milionë euro kredi. Kjo është shifër tepër e madhe dhe për komuna shumë më të pasura se ajo e Ulqinit”, tha kryetari i Unionit demokratik të Shqiptarëve (UDSH) Mehmed Zenka. Ai në konferencën për shtyp të mbajtur në selinë e partisë së tij tha që me nënshkrimin e ... Read More »

Scroll To Top