Monday , May 21 2018
Lajmi i fundit

Tag Archives: Zyhni Beqiraj

Feed Subscription

Z.Beqiraj: KUVENDI I SHQIPËRISË, I ÇELI DRITËN JESHILE ANËTARËSIMIT TË MZ NË NATO!

zyhni beqiraj

Në datat 27-30 maj 2016, në Tiranë zhvilloi punimet Asambleja Parlamentare e NATO-s. Kjo padyshim përbënte një ngjarje të shënuar për vetë NATO-n, politikat e zgjerimit të saj, pasi veç  të tjerash,  diskutoi si edhe miratoi marrjen e ftesës për antarësimin të Malit Zi si shtet me të drejta të plota në strukturat e saj. Në këtë kuadër veç të ... Read More »

Z.Beqiraj: NATO NË MBROJTJE TË DREJTAVE DHE TË LIRIVE TË SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI

zyhni beqiraj

U bënë disa ditë që Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe ministrat e jashtëm të vendeve anëtare, nënshkuan me Kryministrin e Malit Zi Millo Gjukanoviç, protokollin e antarësimit të Malit Zi në NATO. Padyshim ky është akti formal i nënshkrimit të dokumnetit të zgjerimit të 7-të Aleancës, përbën një ngjarje të shënuar për zhvillimet rajonale, globale dhe stabilitetin ... Read More »

C.Lazoja: FILM PËR ULQINAKËT NË DURRËS

Familjet Ulqinake ne Durres

Së shpejti do të fillojnë xhirimet e filmit dokumentar “Familjet ulqinake në Durrës”, mëson Portali Ul-info. Ky projekt do të realizohet nga Can Lazoja, kantautor i mirënjohur nga Ulqini, në bashkëpunim me Shoqatën e ulqinakëve në Durrës, në krye me Zyhni Beqiraj. Projekti është përkrahur nga Fondi për pakica në Mal të Zi. “Në Durrës do të bëjmë intervista në ... Read More »

Z.Beqiraj: GANI GORANA – KAPIDAN I HEKURUDHAVE SHQIPTARE

zyhni beqiraj

Ishte ulqinaku që, gjatë jetës së tij u shqua për përkushtimin e tij të pashoq kudo ku punoi. Ai ishte simboli i njeriut të thjeshtë, punëtor dhe të dashur, i intelektualit të zot, novator, krijues dhe të ndershëm, i drejtuesit të palodhur e largpamës me shpirt të lartë sakrifice, i qytetarit dhe familjarit model në vlera e virtyte. Ing. Gani ... Read More »

Z. Beqiraj: U KNAQA PA MASË NË ULQIN

zyhni beqiraj

Për tre ditë isha në Ulqin pasi ishin festimet e çeljes se sezonit turistik nën okelion “Të gjithë për turizëm” U kënaqa pa masë! Siç më thonin ulqinakët e shumtë e të thjeshtë me të cilët isha në kontakt, organizimet ishin shumë te bukur, dhe se kishte vite që nuk ishin organizuar ashtu. Rrugët dhe sheshet plot, po ashtu edhe ... Read More »

Beqiraj: “PATRIOTIZMI ULQINAK”

189287_102365396612741_1916477642_n

“Jam duke punuar për të ribotuar librin tim ‘Malli për Ulqinin në Këngë’. Nëpërmjet këtij ribotimi dua ta risjell librin më të plotë para lexuesit këtu në Durrës, në Ulqin, pse jo e më gjërë nëse do të mundem”, tha muzikologu dhe kryetari i Shoqatës të ulqinakëve në Durrës Zyhni Beqiraj. Ai theksoi që libri do të plotësohet edhe me ... Read More »

Gjylie Pelingu: KONCERTE SOLISTIKE NË SHKODËR DHE TIRANË

Gjatë këtij muaji sopranoja nga Ulqini Gjylie Pelingu mbajti koncert në Shkodër, në Shkollën e muzikës “Prenk Jakova”, si dhe në Universitetin e Arteve në Tiranë, nën drejtimin e pedagoges Manjola Nallbani, kurse pianiste ishte Elvina Gurra.                                                                                                                  Në program ishin Verdi, Puccini, Donizetti, Mozarti, Lehari, si dhe këngë shqiptare. “Këto koncerte i kam quajtur koncerte diplome por në fakt ato ... Read More »

Scroll To Top