Monday , September 21 2020
Lajmi i fundit

“Tregime të moçme shqiptare”: EDHE “YMER AGË ULQINI” NË ANGLISHT  

Ymer Agë UlqiniVepra “Tregime të moçme shqiptare” i Mitrush Kutelit do të përkthehet në gjuhën angleze, lajmëroi REPORT TV.

Përkthyesi Ron Berisha rrëfen që në mes njëmbëdhjetë rrëfimet të Mitrush Kutelit, do të përkthehen edhe “Ymer Agë Ulqini“.

“Kuteli është një shkrimtar i madh, tregimet unë ia pëlqej shumë, sepse janë thellësisht shqiptare dhe merren me eposin, legjendat edhe rapsoditë, që janë në të vërtetë një thesar për kulturën tonë kombëtare”, shprehet Berisha.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top